Denník N

Bieloruský denník: Prigožin predsa len priviedol žoldnierov: nachádzajú sa na základni a už cvičia bieloruskú armádu

Náborový plagát vagnerovcov
Náborový plagát vagnerovcov

Čo sa deje?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Ak si spomeniete, v jednej z predchádzajúcich častí denníka som rozoberal, či sa Vagnerova skupina vôbec dostane do Bieloruska, či sa pre nich naozaj stavia tábor a čo to môže znamenať.

Teraz poznáme odpovede na niektoré otázky. Áno, žoldnieri a technika Vagnerovej skupiny skutočne dorazili do Bieloruska. Ráno 19. júla bolo v krajine zaznamenaných už 6 konvojov skupiny Jevgenija Prigožina. Podľa monitorovacej skupiny Bieloruský Hajun prišlo do Bieloruska v rámci týchto kolón najmenej 2 000 členov Vagnerovej skupiny.

A zdá sa, že jej šéf Jevgenij Prigožin prenocoval v stanovom tábore pri bieloruskom meste Osipoviči, ktorý bol vybudovaný pre žoldnierov. Samozrejme, len fotografia sa nedá považovať za dôkaz, ale aj ďalšie údaje potvrdzujú, že je s najväčšou pravdepodobnosťou pravá a skutočne odfotená v polovici júla. Prigožin zrejme skutočne priletel, aby si prezrel miesto svojej vojenskej roty.

No poďme postupne.

Konvoje Vagnerovej skupiny

O niekoľko dní vstúpilo z Ruska do Bieloruska šesť konvojov Vagnerovej skupiny. Mali rôzny počet vozidiel, niektoré mali podľa skupiny Bieloruský Hajun vyše 100 vozidiel.

Zaujímavosťou je, že na hraniciach medzi Ruskom a Bieloruskom bola dokonca z ruskej strany vyvesená vlajka Vagnerovej skupiny. Bolo to na úseku hranice, cez ktorý sa presúvali Prigožinove vojenské konvoje.

Tábor

Všetko vybavenie smerovalo z hraníc s Ruskom do stanového tábora pri meste Osipoviči, o ktorom som takisto hovoril v jednom zo svojich denníkov. Vtedy nebolo jasné, či sa takýto stanový tábor naozaj buduje. Zdalo sa, že fotografie a správy o základni Vagnerovej skupiny by mohli byť súčasťou informačnej kampane Kremľa. Stále to môže byť pravda, ale do tábora už skutočne prichádzajú žoldnieri z Vagnerovej skupiny. Nie je jasné, ako dlho sa vagnerovci v Bielorusku zdržia, no ich pohyb do krajiny je faktom.

Navyše – ako už bolo spomenuté – tábor navštívil šéf skupiny Jevgenij Prigožin. A nielenže ho navštívil, ale aj v ňom prenocoval. Dôkazom sú nielen fotografie, ale aj údaje o prílete Prigožinovho lietadla do Bieloruska a analýza fotografií z tábora, ktorú vykonala iniciatíva Bieloruský Hajun.

Výcvik bieloruských vojakov

Stále nie je jasné, ako dlho sa Prigožinova armáda v Bielorusku zdrží a aký je skutočný účel umiestnenia bojovníkov do tábora.

Je však už známe, že inštruktori Vagnerovej skupiny začali cvičiť bojovníkov bieloruskej územnej obrany. Opäť nemáme údaje o tom, či ide o jednorazovú záležitosť alebo bude Vagnerova skupina Lukašenkových vojakov cvičiť natrvalo. Zostáva nám len to sledovať.

Koľko je v Bielorusku vojakov Vagnerovej skupiny?

Podľa monitorovacej skupiny Bieloruský Hajun vstúpilo do Bieloruska 2000 až 2500 žoldnierov z Vagnerovej skupiny v 6 konvojoch s vybavením. Zároveň opäť neexistujú presné údaje o tom, koľko osôb je vo Vagnerovej skupine. Podľa rôznych zdrojov bolo v januári 2023 v radoch vagnerovcov približne 50-tisíc ľudí. Odvtedy však ubehlo šesť mesiacov a nie je ani jasné, koľko členov zostalo v skupine po Prigožinovom pochode na Moskvu.

Nevieme teda, o koľko môže kontingent skupiny v Bielorusku rásť a čo tam bude robiť natrvalo. Zostáva nám len to pozorovať.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Počet politických väzňov

Na základe údajov z rána 19. júla je podľa bieloruských aktivistov za ľudské práva v Bielorusku 1486 politických väzňov. Toto číslo sa neustále mení: niekoho prepustia po odpykaní celého trestu, iných zadržia a sú uznaní za politických väzňov. A pripomeniem, že v skutočnosti je v Bielorusku niekoľkonásobne viac ľudí väznených z politických dôvodov.

Nové sankcie k výročiu volieb

Médiá uvádzajú, že Európska únia prijme nové sankcie proti Lukašenkovmu režimu pred výročím prezidentských volieb, ktoré sa konali 9. augusta 2020 a boli sfalzifikované a ukradnuté diktátorom. Podľa zasvätených informácií sa sankcie dotknú najmä vojenských sektorov: vojenské výrobkov a výrobkov dvojakého použitia, letectva, techniky, zbraní atď.

Príbuzným Viktara Babaryku sa podarilo hovoriť s vedením kolónie, kde je držaný

O stave bývalého kandidáta na prezidenta Bieloruska Viktara Babaryku nie je nič známe. Podobne je to aj s ostatnými politickými väzňami. V polovici júla sa však Babarykovým príbuzným podarilo hovoriť s vedením kolónie, kde si politik odpykáva trest. Zdravie Viktara Babaryku nie je podľa vedenia ohrozené. Politik mal dočasne zakázané telefonáty a návštevy – potrestali ho premiestnením na „samotku“. Nie sú k dispozícii žiadne informácie o tom, za čo Babaryku potrestali.

Zbierka bieloruských politických väzňov pre školákov

Štyri bieloruské iniciatívy, ktoré poskytujú pomoc politickým väzňom a ich rodinám, spustili kampaň na získanie peňazí na školskú prípravu pre deti politických väzňov. Za každé dieťa vyplatia 100 €. Prispieť deťom na školné môžete prostredníctvom nadácie BYSOL, ktorá od roku 2020 pomáha prenasledovaným Bielorusom a Bieloruskám: https://bysol.org/en/bs/deti2023

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie