Denník N

Všetci zbadali Putinovu slabosť. Prigožin ukázal, že deduško je odpísaný, vraví ruský opozičník

Dmitrij Gudkov. Foto - Flickr/Gorodskije Projekty, CC BY-SA 2.0
Dmitrij Gudkov. Foto – Flickr/Gorodskije Projekty, CC BY-SA 2.0

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dmitrij Gudkov je jednou z najvýraznejších tvárí ruskej opozície, patril k posledným nezávislým poslancom v Štátnej dume. Teraz žije v bulharskom exile a pôsobí v protivojnovom výbore Ruska.

V rozhovore hovorí o tom, či by Západ mohol odstrániť Putina, ako ruský režim ovplyvní Prigožinov puč alebo či sa môže skončiť vojna bez toho, aby sa vymenilo vedenie krajiny.

Bol nedávny samit NATO pre Ukrajinu úspešný? Na jednej strane vidíme, že európski lídri avizovali nové dodávky zbraní, na druhej strane sa objavilo veľa pripomienok a výhrad zo strany Zelenského.

Pokiaľ viem, Zelenskyj nič neočakával. Zaznelo síce veľa kritiky, ale keby sme mali byť realisti, na tomto samite nemohlo dôjsť k vstupu Ukrajiny do NATO, dokonca ani nemohol byť načrtnutý harmonogram s termínmi, pretože Západ nie je pripravený ísť do vojny s Ruskom.

Je pripravený podporovať Ukrajinu, ale nie je pripravený priamo sa zúčastňovať na tejto vojne. Nie je jasné, kedy sa vojna skončí, teda nemohlo dôjsť k žiadnym podobným rozhodnutiam.

Ale prečo bol samit úspešný pre Ukrajinu bez ohľadu na všetku kritiku a emócie? Pretože pomoc Ukrajine je teraz inštitucionalizovaná. Kým predtým išlo o rozhodnutie jednotlivých krajín, keď každý pomáhal, ako vedel – peniazmi, zbraňami –, teraz sa všetko odohráva v rámci uzákonených vzťahov.

V podstate bola vytvorená skupina NATO – Ukrajina, má istý oficiálny byrokratický status. To znamená, že všetky rozhodnutia sa budú prijímať rýchlejšie bez ohľadu na voľby v niektorej z krajín či čokoľvek iné. Ide teda o jasnú pozíciu, ktorá sa sotva zmení. Západná byrokratická mašinéria trvá dlho, kým sa rozbehne, ale potom už postupuje jasne, podľa plánu. A bude veľmi ťažké to zvrátiť.

Takže mašinéria je už naštartovaná?

Samozrejme. Už je v pohybe.

Švédsku sa však do NATO podarilo vstúpiť. Ovplyvní to do budúcna priebeh vojny alebo to len naštve Putina a tým sa to skončí?

Po prvé, to bolo predvídateľné a po druhé, to ruské

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Rozhovory

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie