Denník N

Odborníci radia hobby futbalistom: Malé ihrisko je rizikovejšie, na veľkom sa môžete zraniť aj po nepresnej prihrávke

Odborníci na pohyb Roman Švantner (vľavo) a Michal Novotný. Foto - Miro Gasidlo, archív M. N.
Odborníci na pohyb Roman Švantner (vľavo) a Michal Novotný. Foto – Miro Gasidlo, archív M. N.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sme sa nedávno vo veľkom rozhovore rozprávali s elitným fyzioterapeutom Michalom Novotným, časť rozhovoru sme zamerali na vplyv športu na profesionálneho futbalistu.

Novotný však v odpovedi spomenul aj amatérskych futbalistov: „Menej je to zdravé pre rekreačných a amatérskych futbalistov, pretože hrajú na rovnako veľkom ihrisku ako profesionáli, nie sú však takí fit ako oni. K lopte sa nedostávajú v ideálnych pozíciách, čím u nich rastie riziko zranení.“

V rozhovore sme sa tejto téme ďalej nevenovali, s Michalom Novotným sme sa však spojili opäť, aby sme túto myšlienku rozšírili a dodali jej kontext.

Okrem neho sme oslovili aj slovenského kondičného trénera Romana Švantnera z futbalového Slovana Bratislava a bývalého slovenského reprezentanta Igora Dema, ktorý dnes trénuje v 6. najvyššej slovenskej lige.

V tomto texte rozlišujeme dva typy futbalistov:

  • amatérsky futbalista – hrá za futbalový tím v nižšej súťaži;
  • hobby futbalista – ide si raz či dvakrát za týždeň „zakopať“ s kamarátmi na ihrisko s prírodným alebo umelým trávnikom.

Odborníci zvlášť upozorňujú, aby amatérski či hobby futbalisti nekopírovali profesionálov, ktorí majú k dispozícii úplne iné podmienky. Pretože z „aspoň sa trošku hýbeme“ sa stane zvyk nebezpečný pre telo.

Čo sa dozviete v tomto texte:

  • na čo by hobby futbalisti nemali zabúdať;
  • ako znížiť riziko zranení amatérskych a hobby futbalistov;
  • prečo je aj jedna zlá prihrávka rizikom pre amatérskeho futbalistu;
  • prečo sa z futbalu môže stať skôr nebezpečenstvo než vhodný typ pohybu.
Foto N – Tomáš Hrivňák

Znížte riziko zranenia

Deti do istého veku hrajú na ihrisku menšieho rozmeru, brány sa postavia na šírku ihriska a hrá sa na veľkosti polovice klasického futbalového ihriska alebo dokonca na štvrtinovej veľkosti oproti dospelým.

Keď sme sa kondičného trénera Slovana Romana Švantnera opýtali, či by mali hobby futbalisti tiež hrať na menšej ploche, upozornil na problém spojený s kolenami a ďalšie riziká.

„Treba myslieť na to, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Futbal

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie