Denník N

Aké prieskumy zverejňujeme v Denníku N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Denník N za posledný rok zverejňuje politické prieskumy troch agentúr, ktoré považujeme za relevantné – Focus, AKO a Ipsos.

Podstatné pre nás je, či pri politických prieskumoch detailne poznáme ich metodiku, aké sú transparentné, že poznáme ich hlbšiu prácu s dátami – napríklad aj s druhostupňovým triedením –, alebo aj to, aké skúsenosti majú za sebou.

Agentúry Focus a AKO pôsobia na trhu politických prieskumov už roky a ich práca je preverená časom a aj viacerými voľbami. V prípade agentúry Ipsos ide o pobočku medzinárodne akceptovanej nadnárodnej agentúry so skúsenosťami s politickými prieskumami napríklad v USA a vo Francúzsku alebo aj v Česku – s touto agentúrou máme od augusta 2022 hlbšiu spoluprácu, pri ktorej konzultujeme aj otázky prieskumov a do detailov môžeme diskutovať o metodike.

Pri interpretovaní výsledkov prieskumov zároveň zdôrazňujeme, že nejde o predpovede výsledku volieb, ale o momentálny obraz nálad voličov, že je potrebné sledovať dlhodobé trendy a napríklad aj interval spoľahlivosti.

Nezverejňujeme prieskumy, pri ktorých detailne nepoznáme ich metodiku, nie sme presvedčení o ich transparentnosti alebo ktoré sú nekonzistentné v prístupoch, napríklad v dĺžke a vo forme zberu údajov.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Prieskumy preferencií

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie