Denník N

Pozeral som veľa dokumentov a uveril som, že len ja poznám pravdu

Ľubomír Harmanovský. Foto – archív Ľ. Harmanovského
Ľubomír Harmanovský. Foto – archív Ľ. Harmanovského

Cesta IT experta od konšpiračnej alternatívy k vecnému prístupu k svetu prešla dramatickým oblúkom. Dnes o „popletenej alternatíve” a čase vo väzení prednáša, pripravuje knihu a s pomocou občianskeho združenia Sieť Dobra sa snaží budovať komunitu na Slovensku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento rozhovor vznikol v spolupráci s portálom čierna labuť. Juraj Hipš je bývalý predseda strany Spolu, bývalý učiteľ a riaditeľ Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Ľubomír Harmanovský veril a šíril konšpirácie a dezinformácie. Myslel si, že len on pozná pravdu a druhí ju nepoznajú. Keď mu vypli elektrinu a plyn, našiel si prácu v denníku SME, kde zistil, že novinári nie sú nikým riadení a ide im o dobré veci. Ako sám hovorí, za vlastnú blbosť skončil vo väzení, no prezidentka Zuzana Čaputová mu udelila milosť.  V rozhovore vysvetľuje:

  • ako sa v minulej dekáde ako zamestnanec korporátu dostal k alternatívnym pohľadom na svet;
  • čím si vysvetľuje, že uveril aj tomu, že manželka amerického prezidenta Michelle Obamová je preoperovaný muž;
  • ako sa jeho alternatívna komunita v jeho okolí rada zabávala, no účty platiť nechcela;
  • ako pri stretnutí s novinármi zo SME zistil, že ich nikto v skutočnosti neriadi;
  • ako sa dostal do väzenia a dostal milosť.

Prednedávnom ste na svojom Facebooku napísali, že v rokoch 2011 – 2015 ste zažili vrchol odtrhnutia od reality. Podľa vašich slov: „Fičal som na nejakej divnej psychózičke strihnutou s mesiášskym syndrómom.“ Čo ste v tom čase robili? 

Pracoval som v korporáte v polovodičovom priemysle a začal som sa cítiť nekomfortne pre to, čo tá firma robí a v akom svete žijem. Začal som hľadať riešenia, ako by to išlo urobiť lepšie. Vtedy ma veľmi ovplyvnil film Zeitgeist, ktorý odkrýval rôzne pravdy o svete. Niektoré veci v ňom boli pravdivé, niektoré nie. To so mnou pohlo, keďže od malička som cítil, že svet by mohol fungovať lepšie. Vo voľnom čase som pozeral veľa dokumentov o finančnom systéme, ktoré ma ovplyvnili. Začal som si vytvárať model sveta, ktorý treba opraviť, a myslel som si, že ho niekto ovláda, že sme klamaní a treba z tých lží hľadať pravdu.

Čo konkrétne z filmu Zeitgeist vami zatriaslo? 

Ako som spomínal, pracoval som v polovodičovom priemysle a pomáhal som tomu, aby sa vyrábali súčiastky, ktoré sa používali tak 2 – 3 roky. A potom sa vyhodili do koša. Nie že by nefungovali, ale pre to, že prišiel nový model výrobku, v ktorom sa používali. Čiže prekážali mi aj tie environmentálne dosahy. Viem, že sme pozerali aj sériu dokumentárnych filmov Ancient Astronauts, v ktorých rozprávali „múdre hlavy“ o tom, ako mimozemšťania ovplyvňujú náš svet. Ilúzia poznania „pravdy” z týchto filmov bol jeden z dôvodov, prečo som si nechal ovplyvňovať mozog z úplne iného informačného spektra.

Okrem zdieľania konšpirácií ste niektoré aj vytvárali. O aké konšpirácie išlo? 

Nepamätám si, že by som vytepal nejaký článok alebo niečo. Väčšinou to boli vzťahové veci, ktoré som „vedel”. Mal som pocit, že vidím do všetkých vzťahov a do toho, ako veci fungujú. Keď sa stala

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Slovensko

Teraz najčítanejšie