Denn├şk N

Pr├şbehy prvovoli─Źov: Zdravotn├í sestra ver├ş Koll├írovi, nebin├írna osoba PS, mlad├Ż kres┼ąan si vyber├í medzi SNS a Republikou

Filip, Victory a Tereza. V t├Żchto vo─żb├ích m├┤┼żu voli┼ą prv├Żkr├ít. Foto ÔÇô arch├şv respondentov
Filip, Victory a Tereza. V t├Żchto vo─żb├ích m├┤┼żu voli┼ą prv├Żkr├ít. Foto ÔÇô arch├şv respondentov

Ô×í´ŞĆ Po─Ź├║vanie podcastov Denn├şka N je najpohodlnej┼íie v aplik├ícii Denn├şka N. Zvuk V├ím nepreru┼í├ş, ani ke─Ć zmen├şte str├ínku, a po─Ź├║va┼ą m├┤┼żete aj bez pripojenia na internet. S┼ąahujte kliknut├şm sem.

Tento text na─Ź├ştal neur├ílny hlas. Najlep┼íie sa po─Ź├║va v aplik├ícii Denn├şk N, aj s mo┼żnos┼ąou stiahnutia na po─Ź├║vanie offline. Na┼íli ste chybu vo v├Żslovnosti? Dajte n├ím vedie┼ą.

­čŚ│´ŞĆ┬áVol├şte 30. septembra prv├Żkr├ít v ┼żivote? Pon├║kame V├ím pr├şstup k textom zadarmo, sta─Ź├ş sa zaregistrova┼ą na str├ínke prvevolby.sk.

Len ned├ívno mali osemn├ís┼ą a teraz sa rozhoduj├║, koho bud├║ voli┼ą. Otvorene sa rozpr├ívaj├║ o du┼íevnom zdrav├ş a tr├ípi ich odmietanie a ┼íikana sexu├ílnych men┼í├şn.

„Som kres┼ąan, preto zvol├şm stranu, ktor├í nebude presadzova┼ą ultraliber├ílne ideol├│gie zo Z├ípadu. Napr├şklad p├ín kapit├ín Danko je rozumn├Ż ─Źlovek,“ rozpr├íva 18-ro─Źn├Ż Filip z Nitry, ktor├Ż sa ur─Źite chyst├í v septembri voli┼ą. Tereza zo Zlat├Żch Moraviec m├í tie┼ż jasno: „Koll├írova facka je antikampa┼ł. Predstavitelia Sme rodina u n├ís zorganizovali De┼ł s rodinou, kamar├ítsky sme sa rozpr├ívali a to ma oslovilo.“

Na prvovoli─Źov sa zamerali takmer v┼íetky strany. V septembrov├Żch pred─Źasn├Żch vo─żb├ích m├┤┼żu prv├Żkr├ít voli┼ą desa┼ątis├şce mlad├Żch ─żud├ş.

Milan Uhr├şk z Republiky sa vo vide├ích na YouTube zdv├şha na hrazde. Z SaS je Saska, ktor├í si cez m├ęmy na TikToku strie─ża zo Smeru. Progres├şvne Slovensko najnov┼íie svojho predsedu Michala ┼áime─Źku prezentuje ako Kena ÔÇô v s├║vislosti s aktu├ílnym filmov├Żm hitom Barbie.

Doteraj┼íie vo─żby stredo┼íkol├íkov opakovane uk├ízali, ako mlad├ş ─żudia rozm├Ż┼í─żaj├║ o politike. V roku 2016 medzi nimi vyhrali Sme rodina a ─ŻSNS ÔÇô a predznamenali vstup t├Żchto dvoch str├ín do parlamentu. V roku 2020 v ┼ítudentsk├Żch vo─żb├ích vyhrala koal├şcia PS/Spolu, ktor├í napokon zostala mimo N├írodnej rady.┬áTentokr├ít to pod─ża prieskumov medzi mlad├Żmi vyzer├í na v├ş┼ąazstvo Progres├şvneho Slovenska. Tretina prvovoli─Źov sa v┼íak zatia─ż nerozhodla.

Prin├í┼íame p├Ą┼ą pr├şbehov mlad├Żch ─żud├ş, ktor├ş v prvej osobe vyrozpr├ívali svoj pr├şbeh ÔÇô chc├║ voli┼ą Progres├şvne Slovensko, Republiku, Sme rodina ─Źi KDH, alebo aj hovoria, ┼że nep├┤jdu voli┼ą.

Niektor├ş si ne┼żelali uvies┼ą svoje priezvisko a fotografiu.

Ak├ę pr├şbehy n├íjdete v tomto texte:

  • Nemocnicu sme pomohli udr┼ża┼ą my ┼ítudentky, Boris Koll├ír pom├íha rodin├ím.
  • Nezn├í┼íam, ke─Ć sa doma h├ídame o politike. Moja babka bude voli┼ą Fica, ja som liber├ílna.
  • Som transrodov├í a nebin├írna osoba, som rozhodnut├ę pre Progres├şvne Slovensko.
  • Potrebujeme l├şdra siln├ęho ako Viktor Orb├ín, niekoho z Republiky alebo Andreja Danka.
  • Vysok├í ┼íkola sn├í─Ć neotrasie mojou vierou. Baby ─Źasto otehotnej├║ kv├┤li z├íbave, obliekaj├║ sa vyz├Żvavo.


Nemocnicu sme pomohli udr┼ża┼ą my ┼ítudentky, Boris Koll├ír pom├íha rodin├ím

Tereza, 18 rokov, Zlat├ę Moravce

B├Żvanie: s rodi─Źmi a mlad┼í├şm bratom
┼ákola: Stredn├í zdravotn├şcka ┼íkola v Nitre
Ob─ż├║ben├Ż predmet: v┼íetky odborn├ę, kde sa u─Ź├ş, ako sa stara┼ą o pacientov
Ob─ż├║ben├í kniha: s├ęria Sedem sestier, Lucinda Riley
Koho chce voli┼ą: Sme rodina Borisa Koll├íra

Po─Źas cel├ęho j├║na som v r├ímci odbornej praxe ka┼żd├Ż de┼ł pracovala ako sestra ┼íes┼ą hod├şn v nemocnici. Tretiaci s├║ u┼ż zabehnut├ş, nie je to na┼ía prv├í sk├║senos┼ą, a preto sme fungovali ako riadni zamestnanci – bez u─Źite─żov a s mno┼żstvom povinnost├ş. ─îasto som robila viac ako zamestnan├ę sestri─Źky. ┼át├ít pritom vie, ┼że pom├íhame udr┼ża┼ą fungovanie oddelen├ş v r├ímci vyu─Źovania na strednej ┼íkole a odmenou je akur├ít tak po─Ćakovanie od pacientov a niektor├Żch zamestnancov.

Viackr├ít sa stalo, ┼że som za ┼íes┼ą hod├şn mala jednu 20-min├║tov├║ prest├ívku, zvy┼ín├Żch p├Ą┼ą a pol hodiny som ┼íprintovala po oddelen├ş. Videla som, ┼że person├ílu je ak├║tny nedostatok napriek tomu, ┼że sme tam boli aj my ┼ítudenti. Slovensko navy┼íe nem├í tak├ę kvalitn├ę vybavenie ako vo vyspelej┼í├şch krajin├ích. Pacienti by o to viac potrebovali aj psychick├║ podporu sestri─Źiek, kr├ítky rozhovor, na ktor├Ż v┼íak nie je ─Źas.

Tereza.

V nemocnici som videla aj diskrimin├íciu. Viacer├ę sestri─Źky sa k r├│mskym de┼ąom spr├ívali ove─ża hor┼íie ako k ostatn├Żm, a to na oddelen├ş s najmen┼í├şmi de┼ąmi do troch rokov.

Tieto probl├ęmy treba rie┼íi┼ą aj na politickej ├║rovni, a preto ur─Źite p├┤jdem voli┼ą a nepochybujem ani o tom koho.

Budem voli┼ą Sme rodina. Som rozhodnut├í

Tento ─Źl├ínok je exkluz├şvnym obsahom pre predplatite─żov Denn├şka N.

Mlad├ş

Rozhovory

Vo─żby 2023

Rodina a vz┼ąahy, Slovensko

Teraz naj─Ź├ştanej┼íie