Denník N

Rusko potrebuje, aby sme sa hádali a neverili vlastnému štátu, hovorí český plukovník Foltýn

Bývalý veliteľ českej vojenskej polície Otakar Foltýn sa roky venuje téme hybridnej vojny. Foto - Army.cz
Bývalý veliteľ českej vojenskej polície Otakar Foltýn sa roky venuje téme hybridnej vojny. Foto – Army.cz

S presvedčenými konšpirátormi je podľa odborníka na informačné operácie zbytočné strácať čas. Odporúča zamerať sa na nepresvedčených.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vojenský analytik a donedávna veliteľ vojenskej polície Otakar Foltýn sa špecializuje na oblasť informačných operácií. Prokremeľská propaganda má podľa neho dva základné ciele: oslabiť dôveru občana v štát a v inštitúcie, a oslabiť dôveru medzi ľuďmi navzájom.

„Ruská propaganda by sama osebe nezradikalizovala našu spoločnosť. Vysokú úroveň štiepenia naštartovali sociálne siete, ktoré tak robili za účelom efektívnejšieho cielenia reklamy. Rusko takúto situáciu len využilo a snaží sa infikovať rozhádanú spoločnosť témami, ktoré vyhovujú jeho záujmom,“ hovorí Foltýn v rozhovore pre Denník N.

Súhlasíte s názorom niektorých českých dôstojníkov, že mediálna výchova je brannou výchovou 21. storočia? 

V zásade áno. Pokiaľ na náš mozog cielia vojenské operácie nepriateľa, tak je úplne prirodzené budovať si voči tomu obranu. Je to podobný postup, ako keď budujeme zákopy proti nepriateľským tankom. Takouto obranou však nie je iba mediálna výchova, teda vytváranie porozumenia o tom, ako fungujú moderné médiá. Hovoríme celkovo o potrebe budovania informačnej gramotnosti a o posilňovaní spoločne zdieľaných hodnôt.

Aj NATO uznalo, že „cognitive warfare“, voľne sa to dá preložiť ako vojenské operácie proti našim mozgom, môžu predstavovať vojenskú hrozbu. Stalo sa tak však až po anexii Krymu. Zaspali sme? 

Zaspali sme ako v mnohých iných oblastiach. Rusko dlhé desiatky rokov rozvíjalo a rozvíja schopnosti tohto druhu, my sme však o tom začali nahlas hovoriť až po anexii Krymu v roku 2014. Pritom ešte aj po Kryme, keď sme s mojimi kolegami upozorňovali, že Rusko sa správa voči nám agresívne, tak nás niektorí obviňovali z rusofóbie a šírenia paniky. Každopádne, dnes už aj NATO vo svojich doktrínach oficiálne uznáva informačné prostredie za ďalší priestor, v rámci ktorého môžu byť členské štáty napadnuté: po zemi, vzduchom, po vode a z vesmíru.

Hybridné operácie nie sú vynálezom Ruska. 

Samozrejme, že nie. Už staroveký čínsky majster Sun-c’ napísal, že najlepší vojvodca je ten, ktorý dokáže

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hekeri a kyberbezpečnosť

Hoaxy a propaganda

Rozhovory

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie