Denník N

Orbánova veľká letná šou: naštval svojich susedov a postavil sa na stranu Číny

Viktor Orbán na festivale v rumunskom meste Baile Tusnad. Foto - FB Viktora Orbána
Viktor Orbán na festivale v rumunskom meste Baile Tusnad. Foto – FB Viktora Orbána

Viktor Orbán predniesol v sobotu svoj pravidelný letný prejav na festivale Tusványos v rumunskom meste Baile Tusnad. Tentoraz nezaviedol nové výrazy ako neliberálna demokracia, no o to agresívnejší bol voči okolitým štátom.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Prejav maďarského premiéra Viktora Orbána je už dlhé roky hlavným programovým bodom najväčšieho festivalu maďarskej menšiny v Rumunsku Tusványos. Orbán v týchto prejavoch hodnotí uplynulé obdobie a prezentuje svoje aktuálne ciele.

V roku 2014 práve tu vyhlásil, že v Maďarsku buduje neliberálnu demokraciu podľa vzoru Ruska, Číny a Turecka, a vlani takisto vyvolal medzinárodný škandál, keď hovoril o tom, že je proti miešaniu rás.

Jeho tohtoročný prejav sa mohol zdať na prvý pohľad ako zdržanlivejší: nespomínal v ňom Georgea Sorosa a neanalyzoval vojnu na Ukrajine. Aj tak sa mu však podarilo naštvať okolité krajiny. Prejav sme analyzovali s pomocou maďarského analytika Zoltána Laknera.

Nepochopiteľná tvrdosť

Bol tohtoročný Orbánov prejav naozaj zdržanlivý? Podľa Laknera bol umiernený v tom, že v ňom nebola žiadna novinka, „bol to prejav bez inovácií“, čiže líder maďarskej vlády nespustil nové útočné akcie.

Podľa Laknera však zdržanlivosť spochybňuje fakt, že Viktorovi Orbánovi sa podarilo pohnevať si susedné štáty. Bol veľmi ofenzívny a

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie