Denník N

Šéf zásahového tímu: Bránia nám odstraňovať problémové medvede, a ľudia preto chcú voliť radikálov

Jaroslav Slašťan. Foto -Soňa Mäkká
Jaroslav Slašťan. Foto -Soňa Mäkká

Problém s medveďmi by sa nedostal tak ďaleko, keby nám vedenie štátnej ochrany prírody a ministerstvo dovolili odstraňovať problémové medvede z populácie, hovorí vedúci zásahového tímu juh Jaroslav Slašťan.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aktualizované o 18.24 h o stanovisko Štátnej ochrany prírody SR

Na začiatku rozhovoru Jaroslav Slašťan upozorní, že musí zdvíhať telefóny aj počas rozprávania. Už po niekoľkých vetách mu telefonuje kolega, ktorý rieši problémového medveďa na golfovom ihrisku na Táľoch v Nízkych Tatrách. Prechádza sa pomedzi hráčov, chodí na detské ihrisko aj na turistické trasy, rozbehol sa za rodinou so štyrmi deťmi.

„To je medveď, ktorého zásahový tím chcel usmrtiť, ale nenašli sme prienik myšlienok, čo sa týka jeho odstránenia,“ hnevá sa. Zásahový tím totiž od 1. apríla brzdí nová smernica štátnej ochrany prírody, ktorá im zobrala kompetenciu rozhodnúť o odstránení medveďa po vyčerpaní všetkých možností.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • kto bude zodpovedný, ak sa nepovolí odstránenie problémového medveďa a ten niekomu ublíži;
  • že ľudia v Podpoľaní, v Turci a na Hornej Nitre majú pocit, že ich štát nechráni, a chcú medvede tráviť;
  • prečo na Poľane nepomôže riešenie z Vysokých Tatier;
  • ako situácia nahráva extrémistickým politickým stranám.

O čo ide pri medveďovi na Táľoch a s kým ste nenašli prienik?

S určeným zamestnancom ministerstva životného prostredia. Máme internú smernicu a z nej vyplývajúce online porady. Zúčastňuje sa na nich zásahový tím, generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR), riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR a určený zamestnanec na ministerstve. Ten nesúhlasí s tým, aby bol medveď na Táľoch odstránený, pretože podľa neho nie je agresívny, ale antropotolerantný, teda má rád ľudí. Pritom my sme iného názoru, plašenie nezabralo a podarilo sa nám ho aj imobilizovať a osadiť mu ušné značky, podľa ktorých je ľahko identifikovateľný.

Kto je tento úradník?

Marián Hletko. Ľudia sa boja, sú tam cez prázdniny stovky detí. Ktorý rodič by súhlasil, aby pomedzi jeho deti chodil medveď? Medveď má nevyspytateľnú povahu, zľakne sa a môže dôjsť k útoku. Nejaké dieťa ho môže vyprovokovať a stane sa nešťastie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Lesy SR

Medvede

Ochrana prírody

Príroda

Rozhovory

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie