Denník N

Orbán nebol, nie je a nebude priateľ Slovenska

Nestačí byť len čiernou ovcou Európy, treba jatriť boľačky Trianonu a provokovať susedov.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Autor je poslanec NR SR a člen strany Demokrati

Viktor Orbán Slovensko znova označil za Felvidék a za „odtrhnuté územie“. Presne tak. O suverénnej krajine hovorí ako o „odtrhnutom území“.

To je približne rovnako neprípustné, ako keby nemecký kancelár hovoril o Alsasku a Lotrinsku ako odtrhnutých územiach, či talianska premiérka o územiach Rímskej ríše. Skrátka, riešiť v Európe historické územia štátov nie je len provokácia – je to cesta do pekla.

Ako štátny tajomník som maďarskému veľvyslancovi neraz hovoril, že takéto provokácie len škodia našim vzťahom a znižujú dôveru medzi našimi krajinami. Ak chceme spolupracovať, nemôžeme vyťahovať kontroverzné body našej histórie a jatriť jazvy trianonských boľačiek.

To, čo predvádza Orbán, nie je len útok na našu suverenitu. Je to dlhodobá a premyslená politika. Už chápeme, prečo má také sympatie k Putinovi a má problém pomáhať Ukrajine brániť sa. Veď sám sa historickému revizionizmu, tak ako Putin, nebráni.

Ako skutoční vlastenci musíme vedieť, že ak pripustíme revíziu hraníc na základe etnicity a histórie ako v prípade Ukrajiny, Slovensko na to škaredo doplatí. Čo je absurdné, je fakt, že práve tí, ktorí najviac drukujú zaberaniu ukrajinského územia Putinom, sami seba označujú za vlastencov. Rovnaký paradox, ako keby bojovník za triezvosť sponzoroval liehovary.

Tieto trendy sú neprípustné v Európe 21. storočia. Čo je ešte neprípustnejšie, je, že naši „vlastenci“ k Orbánovi vzhliadajú. Pretože nie je žiadny priateľ Slovenska a jeho slová ukazujú, že našu štátnosť a územie nerešpektuje. Pripomínajú ovce, ktoré držia palce vlkovi.

My v tom máme jasno. Viktor Orbán je najväčšou prekážkou spolupráce vo V4 a jeho dlhodobé výroky k našej krajine sú neprípustné.

Možno prišiel čas začať diskutovať o Vyšehradskej trojke. To by bolo V-éčko, ktoré by imidžu Slovenska, Poľska a Česka v Európe neškodilo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie