Denník N

Vývoj bojov (516. deň): Ukrajinci stupňujú údery na Krym, donedávna bezpečný okres začína horieť

Zdroj - OpenStreetMap
Zdroj – OpenStreetMap

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Viac než na Kerčský most udierajú Ukrajinci na železničný uzol Džankoj, ktorý je podobne dôležitý. 
  • Donedávna bezpečný okres začali masívnejšie ostreľovať po dodaní britských rakiet Storm Shadow. 
  • Južne od Bachmutu hlásia Ukrajinci menší úspech, darí sa im postupovať pri dedine Kliščijivka. 

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 24. júla. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Nesledujte len Kerčský most. Okupovaný Krym sa do centra pozornosti vrátil začiatkom minulého týždňa, keď sa Ukrajincom znovu podarilo poškodiť Kerčský most. Minister obrany Olexij Reznikov najnovšie pre televíziu CNN povedal, že údery na tento symbol ruskej okupácie budú pokračovať. Považuje to za nevyhnutné na prerušenie zásobovacích trás.

Ruské úrady tento pondelok znovu prerušili dopravu na Kerčskom moste, pričom to urobili dokonca opakovane. Dôvody neuviedli.

Výrazne menej sledované sú informácie o tom, že Ukrajinci v posledných dňoch stupňujú útoky aj na ďalšie miesta na Kryme.

Ich pozornosť sa zamerala na oblasť okolo mesta Džankoj na severe okupovaného polostrova. Pripomeňme si, že ide o dôležitý železničný uzol. Smeruje sem hlavný tok zásob, ktoré Rusi posielajú cez Kerčský most. Tento materiál následne pokračuje buď severozápadne k okupačným vojskám v Chersonskej oblasti, alebo juhozápadne do základne čiernomorskej flotily v Sevastopole.

V okolí meste Džankoj sa aj z toho dôvodu nachádza viacero skladov, opravárenských hál a ďalších objektov, ktoré sú dôležité pre ruské vojnové úsilie.

A teraz sledujte len nasledujúci zoznam posledných ukrajinských útokov:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie