Denník N

Kto a ako bude pomáhať dôchodcom na Slovensku?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Reverzné hypotéky, ako aj druhý dôchodkový pilier majú jednoznačný zmysel, zabezpečenie ďalšieho príjmu v starobe, ktorý je nezávislý od štátneho zdroja financií.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Martin Kollár podniká v oblasti finančného riadenia a poradenstva,
Ivan Mikloš je bývalý minister financií

Dňa 3. júla 2023 sme vám v Denníku E bližšie predstavili jedno z dôležitých opatrení ekonomického programu Modrí, Most-Híd: reverzné hypotéky. Tie dokážu rýchlo pomôcť mnohým našim dôchodcom zdvihnúť ich životnú úroveň a kvalitu života.

Zaznamenali sme mnoho pozitívnych ohlasov v širokom spektre občanov. No registrujeme aj dva negatívne. Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) perom svojho predsedu a následne aj strana Smer – SSD vyjadrením svojho bývalého ministra financií tento návrh radikálne odmietli. Ich argumentácia je ako vystrihnutá z novín hlboko spred roka 1989. Žiadne fakty, len reminiscencie, aké sú banky zlé a chudobní Slováci prídu aj o svoju chalupu. Pre dnešných aj budúcich seniorov je prístup JDS a Smeru k tejto téme mimoriadne škodlivý!

Prečo?

Pretože reverzná hypotéka prináša seniorovi možnosť, ako premeniť svoj majetok zamurovaný do tehál jeho bytu alebo domu, kde býva, naspäť na peniaze. Tie si môže užiť a navyše počas celého svojho ďalšieho života vo svojom byte, respektíve dome ostať bývať! Dôležité je slovo možnosť, nie je to povinnosť. Tak ako nie je povinnosťou vziať si bežnú hypotéku alebo lízing na auto, prípadne si zaobstarať akýkoľvek iný úver. Je to len dobrovoľná možnosť. To je náš prístup k politike, priniesť ľuďom možnosti a oni sa sami rozhodnú, čo si kúpia, čo využijú.

Čo si pomyslieť o názore JDS a Smeru, že reverzné hypotéky sú za hranicou zdravého rozumu a morálky?

Reverzné hypotéky majú vyše 60-ročnú tradíciu. V Spojenom kráľovstve za to obdobie poskytli státisíce nových reverzných hypoték. To státisíce ľudí nemajú rozum a banky konajú státisíce krát amorálne?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie