Denník N

Newsfilter: Orbána kritizujú všetci, ale jeho obdivovatelia len slabučko hryzkajú

1. Čo reakcie na Orbána vypovedajú o slovenských politikoch.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Čo reakcie na Orbána vypovedajú o slovenských politikoch

Viktor Orbán mal počas víkendu v Rumunsku každoročný prejav. Opakovane počas neho aj v minulosti provokoval susedov Maďarska. Tento rok nebol výnimkou. U nás najviac zaujali slová, v ktorých Slovensko označil za „odtrhnuté územia“. Od maďarskej vlasti, samozrejme.

Aj keby nebolo pred voľbami, maďarský premiér by tým vyvolal prudké reakcie. Keďže pred voľbami je, prinútil vyjadriť sa takmer každého, kto niečo znamená, pričom reakcie pribúdali ešte aj v utorok.

Slovenskí politici v zhode Orbánove slová postupne odsúdili, ale každý po svojom. Niektorí totiž majú problém – Orbána obdivujú, ale jeho prouhorskú nostalgiu musia odmietnuť. Robia to zmäteným spôsobom, typickým pre slovenských „vlastencov“, ktorým imponuje ideológia Fideszu či Vladimira Putina aj napriek tomu, že je viac či menej otvorene postavená na zahrávaní sa s historickými krivdami a ich naprávaním.

Ako kritizovať vysnívaný vzor. Tak sa môže stať, že kým slovenskí nacionalisti a fanúšikovia Orbánovej politiky sa nepoučenému pozorovateľovi môžu javiť ako umiernení politici, ktorým ide o pokojné spolunažívanie dvoch národov, tak reakcie liberálnejších predstaviteľov sa mu môžu zdať neprimerane príkre.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hlas

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Smer

SNS

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie