Denník N

Slabý výkon? Odtrhnuté územie? Čo vlastne Viktor Orbán odkázal Slovensku a prečo vyvolal prudkú reakciu

Viktor Orbán a Ľudovít Ódor na samite V4 v Bratislave. Foto - TASR
Viktor Orbán a Ľudovít Ódor na samite V4 v Bratislave. Foto – TASR

Aj Orbánovi obdivovatelia Robert Fico a Andrej Danko do Budapešti odkázali, že Slovensko nie je odtrhnutým územím Maďarska. Dodali však, že maďarského premiéra si vážia. Jeho výroky vyvolali novú vlnu rozporov medzi maďarskými politikmi na Slovensku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

To, že Maďari na Slovensku nedokážu dosiahnuť parlamentné zastúpenie v Bratislave, je – veľmi mierne povedané – slabý výsledok, vyhlásil Viktor Orbán v sobotu na festivale maďarskej menšiny v rumunskom meste Baile Tusnad. Je potrebné viac, ak chce niekto pracovať pre vlasť na odtrhnutých územiach, dodal maďarský premiér.

Orbán po svojom prejave dostal z publika otázku, ako vidí blížiace sa parlamentné voľby na Slovensku, či budú mať Maďari na Slovensku svoje zastúpenie.

„Vážení Maďari na Slovensku, to je už naozaj nemožná situácia, ktorú tam máte,“ začal Orbán, podľa ktorého sa nedá povedať, že za to môže niekto iný. „Nemôžeme povedať ani to, že sa nedokážeme zorganizovať vinou Slovákov, oni určite niečo kujú, no je to súčasť života,“ povedal premiér.

Orbán svojou odpoveďou vyvolal pobúrené reakcie uprostred slovenskej predvolebnej kampane. Aj jeho blízki spojenci, ako Robert Fico a Andrej Danko, reagovali kritikou, hoci nezabudli vyzdvihnúť, prečo maďarského premiéra obdivujú.

Prvý konflikt Ódorovej vlády s Orbánovou vládou

Orbánov pravidelný letný prejav vyvolal medzinárodný ohlas. Najskôr si maďarského veľvyslanca predvolal rumunský rezort zahraničia, v pondelok podobne konalo aj slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Slovenská diplomacia vedená Miroslavom Wlachovským kritizovala, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Aliancia

Viktor Orbán

Slovensko

Teraz najčítanejšie