Denník N

Revenant bol masaker, opak spolupráce – vďačíme za ňu intuícii alebo rozumu?

Revenant Zmŕtvychvstanie (2015). Foto - IMDb
Revenant Zmŕtvychvstanie (2015). Foto – IMDb

Hoci film s DiCapriom zobrazuje našu sebeckú a trestajúcu stranu, najnovší výskum z morálky nám pripomína, že sú v nás aj „anjeli“, ktorých to intuitívne tiahne k spolupráci.

Hektolitre krvi striekajú vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie na všetky strany. Až tak silno, že ak sedíte v prvom rade ako ja, skoro vám zamažú topánky.

Z krívd, ktoré na sebe jednotliví aktéri brutálneho filmu v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom páchajú, však môžeme vyťažiť oveľa viac ako len povedať, že ide o podarené „sadistické porno“. Je to lekcia z morálky.

Film zobrazuje svet, ktorý je celkom iný ako náš. Je v ňom aj spolupráca, ale inak je plný ubližovania, odplaty, podvodov, stereotypov, predsudkov, vraždenia, ponižovania a sebeckých záujmov.

Poznáme ich aj dnes, ale podarilo sa nám prebudiť v nás „anjelov“. Správame sa k sebe milo a vľúdne, spolupracujeme. Čo sa to stalo, že krvilačná odplata a sebecké záujmy už nie sú norma?

Môže za to intuícia alebo rozum?

Za intuitívne označujeme tie procesy, ktoré sú rýchle, automatické, emocionálne a prebiehajú bez námahy. Naopak, rozumové procesy sú pomalé, kontrolované a náročné.

V psychológii nemajú morálne intuície vždy práve najlepšiu povesť. Mnohí psychológovia a filozofi ich považujú iba za veľmi hrubé a nedokonalé nástroje na orientáciu v dnešnej spletitej realite. Užitočné boli možno v praveku, ale nie dnes. Je to rozum, vďaka ktorému si spočítame, že spolupracovať sa vyplatí, a tak „zakopeme vojnovú sekeru“, hovoria.

Predstavu, že spolupráca nie je intuitívna a ľudia sa k nej museli namáhavo prepracovať, by mohol potvrdzovať aj najnovší nález kostier, ktoré sú najstarším dokladom o vojne medzi ľuďmi. Majú 10-tisíc rokov a objavili ich v Keni. Všetko nasvedčuje tomu, že osoby, ktorým kedysi patrili, boli brutálne zavraždené. Páchatelia ich nepochovali a nechali len tak.

Lenže David Rand, svetoznámy morálny psychológ, ktorý na Yalovej univerzite vedie laboratórium o ľudskej spolupráci, maľuje celkom iný obrázok. Tvrdí, že evolúcia mala eminentný záujem na tom, aby sme celkom intuitívne spolupracovali.

Rozum slúži jedine na to, aby sme ním podkopali spoluprácu s cudzími ľuďmi, tvrdí v článku z minulého týždňa. Napísal ho spolu s Adamom Bearom z Harvardu, vyšiel v časopise PNAS.

Tlak na kooperáciu

Kooperácia je situácia, keď obetujete vlastné limitované zdroje, aby ste pomohli druhým. Vzdáte sa napríklad voľného času, pohodlia alebo peňazí a priateľom uvaríte obed alebo známym postrážite dieťa. Nabudúce sa môžete spoľahnúť na to,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie