Denník N

Andrej Hadik/Hadik András: Husársky kúsok (Bol to Maďar alebo Slovák? 2.)

Maďarský herec Zsolt Trill ako Andrej Hadik v novom maďarskom filme. Foto - Vertigo Média
Maďarský herec Zsolt Trill ako Andrej Hadik v novom maďarskom filme. Foto – Vertigo Média

Hadik obohatil dejiny európskeho vojenstva o nový výraz. Dejiny Slovákov a Maďarov zas o ďalšiu spoločnú kapitolu, ktorá by nemala byť dôvodom na akékoľvek spory. To by mohol byť posledný husársky kúsok Andreja/Andrása Hadika.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V stredu 1. marca v maďarských kinách uviedli dlho očakávanú novinku: výpravný historický film o poľnom maršalovi a grófovi Andrásovi Hadikovi (1710 – 1790). V Maďarsku slávneho vojaka a obľúbenca cisárovnej Márie Terézie považujú za svojho. Svedčí o tom aj jeho jazdecká socha na Budínskom hrade.

„Pravdou je, že Andrej Hadik bol potomkom slovenskej zemianskej rodiny pochádzajúcej z Turčianskej stolice,“ píše sa zas v článku slovenského Vojenského historického ústavu z roku 2011. Jeho autor Vladimír Segeš Hadikovo označenie za Maďara v česky písaných Vojenských dejinách Československa z roku 1986 označil za „mylné“.

Hadikova identita

Hoci je meno Andrej Hadik medzi slovenskou verejnosťou takmer neznáme, vojenské kruhy sa k nemu hlásia konzistentne a dávnejšie. Kedysi sme dokonca mali v Liptovskom Mikuláši Národnú akadémiu obrany maršala Andreja Hadika. Segešov článok preto nie je ojedinelým výstrelom.

To, že sa k Hadikovi hlásia obe krajiny, je prirodzené. Keby sme mali možnosť opýtať sa ho, ako vnímal sám seba, tak by pravdepodobne odpovedal, že ako uhorského šľachtica, respektíve uhorského maršala. Lenže vzhľadom na to, že pochádzal zo zemianskej rodiny pôvodom v Turčianskej stolici, ktorá sa o jeden a pol storočia neskôr stala centrom slovenského národného obrodenia, nie je problém, ak sa k nemu hlásia Slováci. Hoci on sám sa už narodil vo väčšinovo maďarskom jazykovom prostredí (spomínajú sa Ostrihom, Kőszeg i Žitný ostrov).

Bolo by to v poriadku aj v prípade, ak by Hadikovci nemali so slovenským pôvodom nič spoločné. Uhorské dejiny sú aj dejinami Slovákov. Samozrejme, to neznamená, že si z nich môžu privlastniť kohokoľvek. A vzhľadom na to, že Hadik pochádzal z uhorskej elity, je celkom prirodzené, že ho za svojho tradične považujú Maďari. Dá sa to vyriešiť bez zbytočných hádok akceptovaním faktu, že tak, ako bol pestrý pôvod historickej osobnosti, môže byť pestré aj jej vnímanie v súčasnosti.

Nedalo by sa preto protestovať, keby mali po Hadikovi svoje vojenské inštitúcie pomenované obe krajiny. Nebol by dôvod, aby to kohokoľvek pohoršovalo. Ideálne by bolo, keby historický film o ňom vznikol v slovensko-maďarskej (alebo naopak) koprodukcii. Poburovať sa nad tým je strata času.

Dokonca je možné, že Hadikovci z Rajca, odkiaľ pochádza Andrejova/Andrásova vetva rodiny, mali aj nemecký pôvod. Medzi maršalovými predkami sa to hemží kňazmi, superintendantmi a podobne. Aj jeho otec bol husársky kapitán, syn v ňom mal vzor, ktorý nasledoval.

Husársky kúsok

Vojaci často mávajú nelichotivú povesť, podľa ktorej neprekypujú inteligenciou, ale to je predsudok. Ani Andrej Hadik nebol žiadny hlupák. Mal veľkú knižnicu, veľa čítal a okrem vojenských úloh mu zverovali aj administratívne. Bol napríklad cisárskym miestodržiteľom v Sedmohradsku. Hadik strávil život v armáde, v ktorej radoch opakovane bojoval aj s Turkami, najväčšiu slávu mu zabezpečil takzvaný husársky kúsok, ktorý sa nielen v slovenčine stal synonymom pre výnimočný, prekvapujúci a odvážny skutok.

Málokto z tých, čo ho na Slovensku používajú, pritom vie, že výraz vznikol vďaka slávnemu vojakovi so slovenskými koreňmi.

Stalo sa to 16. októbra 1757 počas Sedemročnej vojny, ktorá zasiahla takmer celú Európu. Trvala od roku 1756 do roku 1763 a jej súčasťou bol konflikt medzi Rakúskom a Pruskom. Mária Terézia sa počas neho neúspešne pokúsila získať kontrolu nad Sliezskom, o ktoré prišla počas takzvanej vojny o rakúske dedičstvo. Hadikova vojenská kariéra bola spojená s husármi. Boli to ľahké jazdecké jednotky, ktorých hlavnou výhodou bola výborná pohyblivosť. Špeciálne v rakúsko-uhorskej armáde husárov považovali za elitu.

Priebeh vojny bol komplikovaný. Na účely tohto článku stačí poznať príbeh nečakaného dobytia pruského hlavného mesta Berlín. Hadik sa naň podujal, kým hlavná časť rakúskej armády obliehala sliezske mesto Świdnica. Dnes je súčasťou Poľska a leží veľmi blízko hraníc s Českom. Hadik so sebou vzal iba tri a pol tisíca vojakov, z ktorých tretinu tvorili práve jeho husári. K Berlínu nečakane pritiahol 16. októbra.

Pruské hlavné mesto bránili iba slabé jednotky, pretože jadro armády Fridricha II. zamestnávala rakúska armáda inde. Prusov nachytal Hadik úplne nepripravených. Jeho vojakom dokonca len tesne unikla pruská kráľovná. Po krátkom boji porazil hŕstku pruských obrancov. Jeho cieľom však nebolo mesto udržať. Na to Hadik nemal dosť vojakov. Korisť bola napriek tomu bohatá. Berlínska mestská rada mu vyplatila výkupné vo výške vyše 235-tisíc toliarov.

Nasledujúcu noc rakúske jednotky Berlín opustili bez toho, aby ho vyplienili. V tom čase sa k nemu už blížili Prusi, ktorí sa dozvedeli o útoku. Hadik menšiu časť peňazí rozdal medzi vojakov, zvyšok odovzdal cisárovnej. Odmenou bolo najvyššie vyznamenanie a peňažná odmena.

Októbrové obsadenie Berlína nemalo väčší vojenský význam a stalo sa iba epizódou v inak pre habsburskú monarchiu neúspešnej vojne. Dejiny európskeho vojenstva však obohatilo o nový výraz. Dejiny Slovákov a Maďarov zas o ďalšiu spoločnú kapitolu, ktorá by nemala byť dôvodom na akékoľvek spory. To by mohol byť posledný husársky kúsok Andreja/Andrása Hadika.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

História

Komentáre

Teraz najčítanejšie