Denník N

O „hlbokých“ Maďaroch

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Po ruskom obsadení Krymu v roku 2014 došlo k veľkej zmene – čoraz viac mojich bývalých známych začalo vysvetľovať, že pre dobro maďarského národa musíme Putina podporovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je psychiater

Keď som sa dopočul o smrti Milana Kunderu, spomenul som si na víkendový rozhovor so svojimi priateľmi v druhej polovici osemdesiatych rokov. Bolo nás asi desať a všetci sme si prečítali esej Únos Západu alebo tragédia strednej Európy. Kundera v nej písal o stredoeurópskych národoch, ktoré sa ocitli pod jarmom sovietskeho totalitarizmu, a o ich kultúrno-obrannom zápase proti ničivému vplyvu ruskej civilizácie.

Vznikla zaujímavá a dlhá diskusia, lebo o tejto otázke písali aj mnohí vynikajúci maďarskí spisovatelia od Istvána Bibóho po Miklósa Mészölya. Koľko autorov, toľko prístupov, no všetci sa zhodli na tom, že patríme do západnej Európy, keďže naše dejiny, zápasy, kultúru, mentalitu, vieru a životnú filozofiu utvárali západné hodnoty.

Od tejto víkendovej diskusie ubehlo už tridsaťpäť rokov. V tom čase nás spájal boj proti totalitnému, komunistickému zriadeniu, no po zmene režimu sme sa rozpŕchli široko-ďaleko. A tak je to v poriadku. Niekoľko vecí sa však nezmenilo: v prvom rade mám na mysli našu maďarskú identitu, ako aj bezpodmienečnú úctu ku kultúre a k jazyku. Neskôr došlo aj v tejto sfére k zmenám: niektorí sa priklonili na stranu izolácie a výlučnosti (to sú takzvaní hlbokí Maďari) a na druhej strane sme sa ocitli my, liberálne zmýšľajúci európski Maďari (v Pešti nás označujú za falošných Maďarov).

Tieto dve skupiny sa však v jednej veci nerozišli: postavenie Maďarov vo svete, najmä v Európe, vnímali rovnako. Napriek mnohým polemikám a hádkam sme všetci podporovali orientáciu na Západ.

Po ruskom obsadení Krymu v roku 2014 však došlo k veľkej zmene, čoraz viac mojich bývalých známych začalo vysvetľovať, že títo Rusi už nie sú brežnevovci. Putin reprezentuje moderné, európske Rusko, hovorili „hlbokí Maďari“, pre dobro maďarského národa ho musíme podporovať.

Maďarský premiér Viktor Orbán nedávno v jednom prejave uviedol aj to, že pre Slovensko by bolo správnou cestou, keby sa pod vedením Fica pridalo k protizápadnému bloku.

Uplynulý víkend v 32. tábore Tusványos si povzdychol, že, žiaľ, my Maďari sme zostali sami. Podporujú nás len Poliaci. Česi nás opustili, ale Slovensko ešte váha, povedal s nádejou Viktor Orbán.

Po prejave mi zavolal jeden starý priateľ. S nadšením mi povedal, že ak sa Slováci koncom septembra rozhodnú dobre, tak konečne bude medzi oboma národmi pokoj a spoločne (Maďari a Slováci) odoláme úkladom Západu a vyslobodíme sa z pút EÚ a USA.

Bez slova som zložil slúchadlo a zatvoril som sa do izby. Tento človek bol pred rokom 1989 môj najlepší priateľ.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie