Denník N

Kollár z Cyklokoalície: Na niektorých miestach v Bratislave sa bojím bicyklovať (+ video)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

K utlmovaniu dopravy by podľa Dana Kollára z Cyklokoalície mohlo prispieť, ak by autá nemohli chodiť do svojej lokality priamo, ale mali by na ceste umelo vytvorené zachádzky. Na bicykli, peši alebo hromadnou dopravou by človek išiel bez okľuky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dan Kollár z Cyklokoalície v rozhovore hovorí:

  • aké kroky by pomohli znížiť počet áut na cestách;
  • či je spokojný s výstavbou cyklotrás;
  • či si vie predstaviť, že by na Šancovej bol len jeden jazdný pruh pre autá
  • a prečo by mali vznikať priechody pre chodcov, napríklad na zastávke Zochova.

Je Bratislava mesto vhodné pre cyklistov?

Áno. Ale určite je čo doháňať. Sú miesta, kde sa už dnes dá dobre a pomerne bezpečne jazdiť na bicykli, a potom sú miesta, kam by sa asi neodvážil nikto.

Bojíte sa v niektorých situáciách?

Určite. Príkladom je Štefánikova ulica v Bratislave. Jazdím ňou do práce a zažívam tam pomerne nepríjemné situácie, často sa doslova bojím.

Aké máte zážitky z bicyklovania?

99 percent času je to úplne v poriadku. Keď človek jazdí na bicykli pravidelne, nájde si trasu, ktorá je bezpečnejšia, a nedostane sa do nečakaných a nepríjemných situácií. Ale stále sa to stáva. Typicky to je na cestách, kde autá jazdia rýchlejšie, predchádzanie je asi najčastejším nepríjemným momentom, ktorý človek pri jazdení na bicykli zažíva.

Video: Kollár z Cyklokoalície: Sú miesta, na ktorých sa v Bratislave bojím bicyklovať
(Autorky: Martina Koník, Veronika Folentová)

Je dnes bicyklovanie v Bratislave bezpečnejšie ako pred desiatimi rokmi?

Určite. Postupne sa to zlepšuje. Cyklotrasy pribúdajú, aj keď možno nie takým tempom, ako by bolo vhodné. Postupne sa upokojuje aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bicyklovanie v Bratislave

Cyklistika

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie