Denník N

V kauze obvinených policajtov zle neprepisovala len inšpekcia. Výroky upravovali aj u Žilinku

Naľavo hore vyšetrovateľ Ján Čurilla, dole prepis, ktorý zverejnil advokát Peter Kubina. Foto - N a FB
Naľavo hore vyšetrovateľ Ján Čurilla, dole prepis, ktorý zverejnil advokát Peter Kubina. Foto – N a FB

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V prípade obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) nesedí ďalší prepis nahrávok. Tentoraz nejde o chybu policajnej inšpekcie, ktorá odposluchy prepisovala. K úprave došlo na generálnej prokuratúre, kde pozmenili prepísaný výrok jedného z vyšetrovateľov.

Upozornil na to advokát obvinených policajtov Peter Kubina.

Úpravu urobila prokurátorka generálnej prokuratúry Katarína Habčáková v rozhodnutí o zamietnutí sťažností obvinených vyšetrovateľov Jána Čurillu, Pavla Ďurku, Štefana Mašina a Milana Sabotu.

Tí sú už takmer dva roky obvinení zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, hoci Krajský súd v Bratislave, ktorý rozhodoval o ich väzbe, v októbri 2021 stíhanie nepovažoval za dôvodné. Spolu s nimi je obvinený aj bývalý šéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz. Policajti sa chystali vyšetrovať podozrenia inšpekčného tímu Diany Santusovej, ktorý zase preveroval podozrenia voči vyšetrovateľom NAKA.

Aj na základe pozmeneného vyjadrenia mohla Habčáková tvrdiť, že Čurilla a jeho kolega si podozrenia voči Santusovej tímu vymysleli.

Ide len o pár sekúnd

Z Habčákovej rozhodnutia je zrejmé, že vychádzala z priameho prepisu rozhovoru vyšetrovateľov, ktorý vznikol na základe odpočúvania ich kancelárií.

Ide o niekoľkosekundovú sekvenciu z nahrávky zo 16. júla 2021, teda dňa, keď na NAKA napísali uznesenie o začatí trestného stíhania vo veci. Ján Čurilla na nahrávke hovorí: „Treba

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie