Denník N

Kto chce štrajkovať? Idú z práce do práce, keď doučia, umývajú schody

ilustračné foto – TASR
ilustračné foto – TASR

Učitelia, čo idú do štrajku, hovoria o pomeroch na školách: nosia si vlastné počítače aj kancelársky papier, triedy maľujú a zariaďujú rodičia.

Štyri profily organizátorov protestov spájajú podobné motívy práca ich baví, ale musia mať aj druhé zamestnanie, aby aspoň ako-tak vyžili. Školy, v ktorých učia, sú zanedbané a často ich fungovanie zachraňujú príspevky rodičov. Všetci pracujú v Bratislave, kde sú problémy škôl a nízkych učiteľských platov najvýraznejšie.

Hypotéka? Vysmejú vás

Jana Ftáčnik Pastorková má 28 rokov a žije v Bratislave. Učila angličtinu a psychológiu. Vyskúšala si základnú, strednú aj vysokú školu a viaceré jazykové školy. Učila aj v Indii a na Islande. Momentálne je dobrovoľníčkou v Človeku v ohrození, kde sa venuje pomoci rómskym deťom, v septembri sa chce do školy vrátiť.

Kým učila na gymnáziu, zarábala menej ako 700 eur. „Mám dve vysoké školy, ale to sa mi nikde neráta.“ Po troch rokoch dostávala 663 eur. Nebola triednou učiteľkou, takže základný plat mala 643,5 a takmer 20 eur dostala príplatok za odpracované roky.

„V Bratislave sa z toho nedá vyžiť.“ Ona tak ako mnoho ďalších učiteľov žije s viacerými v prenajatom byte. Treba veľa plánovať. „Keď zaplatím električenku, nájom, jedlo a potrebujem niečo napríklad za 60 eur, musím si to naplánovať.“ Ak potrebujete notebook, šetríte si niekoľko mesiacov.

„Je to trochu ponižujúce, preto som mala druhú prácu – učila som jazyky na vysokej škole.“ Väčšina učiteľov v Bratislave má dve

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Protesty učiteľov

Teraz najčítanejšie