Denník N

Šancová a Štefánikova by nemali patriť autám, žiadajú petície. Magistrát plánuje opatrnejšie zmeny

Šancová ulica. Foto N - Vladimír Šimíček
Šancová ulica. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bratislava má problém s autami a potrebuje prísnejšie opatrenia, tvrdia autori dvoch petícií, ktorí žiadajú, aby mesto odľahčilo frekventované ulice v širšom centre mesta – Štefánikovu a Šancovú.

Ako príklad, že sa to dá, ponúkajú zmeny v holandskom Utrechte, kde viacprúdovú cestu nahradil kanál a nábrežie, Madrid, v ktorom cestu presunuli pod zem a na jej mieste postavili park a cyklotrasy, alebo zúženie jazdných pruhov a vytvorenie cyklotrás v Antverpách.

Aj strategický dokument hlavného mesta Bratislava 2030 priznáva, že príliš veľa ľudí sa do práce radšej prepraví autom než MHD, bicyklom či pešo. „Bratislavské cesty a ulice boli desaťročia navrhnuté v oveľa väčšej miere pre autá ako pre ľudí (na bicykli alebo idúcich pešo), čo pretrváva čiastočne až dodnes v dôsledku zastaralých noriem,“ píše sa v dokumente.

Bratislavský magistrát hovorí o investičnom dlhu v oblasti MHD a cyklotrás, ktorý nebude ľahké dohnať, a odvoláva sa na to, že opravuje chodníky a zatraktívňuje alternatívne formy dopravy.

Aktivisti si myslia, že to nestačí, v istom bode bude podľa nich potrebné zaviesť aj reštriktívne opatrenia voči autám.

Štefánikova a Šancová sa podriadili autám

Štefánikova ulica prešla v ostatných rokoch niekoľkými zmenami, pribudli na nej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Doprava

Doprava v Bratislave

Matúš Vallo

Slovensko

Teraz najčítanejšie