Denník N

Nič sa mi nechce

Foto – Jumpstory
Foto – Jumpstory

Lenivosť treba oslavovať, lenivosť treba chváliť, lenivosť treba postaviť na piedestál!

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je spisovateľ

Mal by som vstať, ale nechce sa mi. Mal by som si spraviť raňajky a kávu, ale nechce sa mi. Mal by som upratať ten bordel v izbe, ale nechce sa mi. Mal by som aspoň otvoriť okno a vyvetrať, ale nechce sa mi. Mal by som už konečne niečo naozaj urobiť, ale nechce sa mi. Nič sa mi nechce. Vôbec nič sa mi v poslednom čase nechce. Letná lenivosť nado mnou víťazí.

A tak ležím a rozmýšľam, ako by človeku bolo na tom svete dobre, keby nemusel robiť absolútne nič. Celý deň by mohol civieť do stropu, venovať sa sneniu, ani prstom by nepohol. Viac-menej takto si predstavujem šťastného jedinca v šťastnej spoločnosti. Presne takto vyzerá môj ideál. Takýto jedinec by pritom menej škodil aj planéte. Ak je dnes jasné, že sapiens svojou činnosťou ubližuje našej matke Zemi, človek celý deň zízajúci do stropu by spomínané ubližovanie úplne logicky zmenšoval. Ležanie v posteli a ničnerobenie je teda viac než eko.

A nielen to. Ležanie v posteli by nepochybne prispelo aj k svetovému mieru. Pri tejto činnosti je totiž prakticky vylúčené, aby jedinci či skupiny jedincov viedli medzi sebou ozbrojené konflikty. Veď komu by sa chcelo brať do ruky flintu, keď sa môže spokojne váľať v perinách? Komu by sa chcelo strieľať, keď sa môže so slastným zívaním obracať z boka na bok?

Lenivosť by teda ľudstvu len a len prospela. Bežte do čerta s múdrosťami typu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie