Denník N

Čo bude s biatlonom, keď jedna Fialková skončila a druhá je tehotná? Dlho vedeli, že to príde, my za to nemôžeme, hovorí Ivona

Ivona Fialková. Foto N – Peter Kováč
Ivona Fialková. Foto N – Peter Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ivona a Paulína Fialkové boli dlhé roky najlepšími slovenskými biatlonistkami. Vo Svetovom pohári získala body (teda skončila v top 40) iná slovenská pretekárka naposledy v roku 2019. Bola to olympijská víťazka Anastasia Kuzminová.

Obe sestry teraz oznámili, že v sezóne 2023/2024 pretekať nebudú. 30-ročná Paulína je tehotná a zatiaľ nevie, či bude pokračovať v súťažení. 28-ročná Ivona oznámila, že končí kariéru.

„Moja cesta profesionálnej športovkyne sa končí. Rozhodla som sa na základe osobných, ale aj zdravotných dôvodov,“ napísala na Instagram.

Je pravdepodobné, že absenciou dvoch najlepších pretekárok sa výrazne zhorší aj celková pozícia Slovenska v hodnotení krajín.

Keď prišla Ivona Fialková na rozhovor pre Denník N, na otázku, či sa jej teraz ľudia pýtajú, čo bude so slovenským biatlonom, hneď povedala: „Áno, veľmi často, ale nemôže to byť iba o sestrách Fialkových. Biatlonový zväz už niekoľko rokov vedel, aká je situácia.“

Absencia sestier Fialkových (hoci Paulína ešte nie je definitívne rozhodnutá skončiť) bude možno znamenať, že Slovensko nebude môcť na olympiádu v Miláne a Cortine 2026 postaviť ženskú štafetu a klesne počet účastníčok, ktoré sa tam dostanú.

Pre denník Šport ste povedali, že ste nechceli koniec kariéry oznámiť hneď po sezóne a vzali ste si čas na rozmyslenie. Ako vyzeralo vaše rozhodovanie? Čo všetko ste počas neho zvažovali?

Potrebovala som dlhší čas, aby som spravila takéto závažné rozhodnutie. Mala som aj zdravotné problémy a potrebovala som ísť k lekárom a lepšie zistiť, aký je môj zdravotný stav. Taktiež som potrebovala čas, aby som lepšie zistila, ako sa poskladá biatlonový tím a akí budú tréneri. Trénovala som však možno aj polovicu ako zvyčajne pred sezónou. Prešli dva či tri mesiace a uvedomila som si, že nemám motiváciu pokračovať.

V roku 2026 bude olympiáda v Taliansku, v Miláne a Cortine d’Ampezzo, biatlonové preteky budú v stredisku Anterselva, kde ste na majstrovstvách sveta 2020 dosiahli dve umiestnenia v top 10. Zároveň to bude blízko Slovenska. Nebola už olympiáda pre vás motiváciou? 

Nie, toto už pre mňa nebola vízia, boli by to ešte tri roky, to je veľmi ďaleko. Ale na druhej strane ma veľmi mrzí, že tam nebudem pretekať, keďže je to práve v Taliansku, stredisko v Anterselve je moje najobľúbenejšie, dosiahla som tam svoje najlepšie výsledky v kariére. Určite sa tam pôjdem pozrieť ako diváčka. No celková motivácia by musela byť veľmi veľká, aby som ešte tak dlho zostala pri vrcholovom športe.

Ako vidíte budúcnosť slovenskej štafety a celkovo biatlonu? Zostali tam mladé pretekárky ako sestry Zuzana a Mária Remeňové, Júlia Machyniaková, Henrieta Horvátová či Ema Kapustová, ktorá však ešte nemá skúsenosti so Svetovým pohárom. Na aké výsledky môžu mať v tejto zostave?

Sú to prevažne mladé pretekárky, pomerne neskúsené. Je pravdou, že v štafetách niekedy skončili vysoko aj nečakané tímy, ale budú to mať ťažké, nemôžeme očakávať umiestnenia do desiateho miesta ako v minulosti, keď sme mali silnejšiu štafetu.

Postupne sa dostávajú do veku na to, aby súťažili vo Svetovom pohári. Je teda na nich, kam sa posunú a či nahradia naše miesta a budú líderkami. Štafety sú dôležité pre slovenský biatlon, keďže je za ne veľa bodov do poradia národov.

Vy ste skončili kariéru, vaša sestra Paulína otehotnela, ďalšia sezóna teda bude bez dvoch s veľkým odstupom najlepších slovenských biatlonistiek. Stretávate sa často s otázkami typu: Čo bude teraz so slovenským biatlonom?

Veľmi často, hlavne od fanúšikov. So sestrou však nie sme zodpovedné za stav slovenského biatlonu, teda za to, že tu vznikla veľká výkonnostná medzera medzi nami a ostatnými. Slovenský biatlon už dlho vedel, že toto nastane. Musia sa s tým popasovať, musia investovať do mládeže, ale nemyslím iba finančne, myslím

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Biatlon

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie