Denník N

Pripravuje aj Slafkovského: Keby moja sestra nemala tri zástavy srdca, mohol som skončiť ako Eriksen

Michal Břetenář je jedným z najznámejších kondičných trénerov v Česku. Foto - archív M. B.
Michal Břetenář je jedným z najznámejších kondičných trénerov v Česku. Foto – archív M. B.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Jeho sestra prežila tri zástavy srdca v krátkom čase. To ho pred vyše desiatimi rokmi prinútilo spolu s celou rodinou absolvovať vyšetrenie, ktoré odhalilo, že aj on trpí genetickým ochorením srdca s názvom syndróm dlhého QT intervalu. Michal Břetenář musel skončiť s boxom a naučiť sa žiť s defibrilátorom.

Začal sa venovať kondičnej príprave hokejistov a postupne sa stal elitou vo svojom odbore. Veľa sa trebárs vyjadruje k vplyvu dychu na výkon a svoje metódy má dátovo podložené.

Pritom pred pár rokmi upadal do depresií, začal sa prejedať a zaspával za volantom. Vtedy si povedal, že si sám vysadí lieky na srdce.

„Načas som na všetko rezignoval, zlomil som nad sebou palicu a prejedal som sa. Potom som si však povedal, že na taký život som dosť mladý, a tak som zobral veci do vlastných rúk,“ hovorí vo veľkom rozhovore Michal Břetenář, ktorý počas uplynulej letnej prípravy pracoval aj s Jurajom Slafkovským.

Čo sa dočítate v rozhovore s Michalom Břetenářom:

  • prečo vysadil lieky na srdce a či s tým nemal za tie roky problém;
  • ako veľmi je pri športovom výkone dôležité správne dýchanie;
  • ako sa pracuje na dychovom systéme;
  • prečo hovorí, že box je skvelý aj pre neboxerov;
  • ako sa trénuje schopnosť pracovať s tkanivovým kyslíkom;
  • prečo hovorí, že o únave rozhoduje hlava, a čo s tým môžeme urobiť.

Máte vrodenú srdcovú chybu. Ako ste na to prišli?

V podstate vďaka sestre, ktorá mi tak zrejme zachránila život. V krátkom časovom úseku prešla tromi zástavami srdca a ako rodina sme preto museli ísť na vyšetrenie. Po ňom mi oznámili, že okrem sestry mám predĺžený interval QT aj ja. Dovtedy som každý rok absolvoval športovú lekársku prehliadku, ktorá nič neukázala. Odhalili to až tieto testy.

Ako sa to prejavuje?

To je práve ten problém – nijako. Skrátka príde zástava srdca.

Takže keby nie vašej sestry, prišli by ste na to až vtedy, keď by ste dostali infarkt?

Takto nad tým nedokážem premýšľať. Na „keby“ ja nehrám. Rozhodne by som však ešte niekoľko rokov športoval. A počas nich by sa mohlo stať čokoľvek. Tak ako v prípade Jaya Bouwmeestera alebo Christiana Eriksena na futbalovom Eure.

Pred tým, než ste museli skončiť s profesionálnym športom, ste boli boxerom. Môžete s defibrilátorom, s ktorým teraz žijete, robiť nejaké športy

Pre tento typ ochorenia sa neodporúča intervalová záťaž, čo je vlastne všetko, čo ma bavilo alebo stále aj baví. Ide o kruhové tréningy, tenis, box, hokej a podobne. Pri niektorých športoch je navyše aj riziko pádu, pri ktorom hrozí poškodenie defibrilátora. Začal som preto behať polmaratóny a zvyšok som musel prispôsobiť možnostiam.

Zvyšok? 

Chodím sa „kĺzať“ na ľad v rámci špecifického tréningu v letnej príprave. Hokej som však odvtedy hral len raz. Behám intervaly, pretekám na 10-kilometrových tratiach a dávam si kruhový tréning. Všetko však musí mať mantinely, nikdy nejdem vedome do rizika.

V rozhovore pre české médiá ste povedali, že ste sa pred rokmi rozhodli vysadiť lieky na srdce. Neohrozuje vás to?

Problém to, pochopiteľne, je a tento krok nikomu neodporúčam. Ale v únave, v ktorej som bol, sa nedalo fungovať. Zaspával som v práci aj za volantom. Načas som na všetko rezignoval, zlomil som nad sebou palicu a prejedal som sa. Potom som si však povedal, že na taký život som dosť mladý, a tak som zobral veci do vlastných rúk.

Sú to už tri roky. Nezažili ste žiadne komplikácie?

Mám viac energie, môžem športovať, lepšie zvládam pracovné vypätie. Na druhej strane, lieky vám dávajú väčší pocit bezpečia, znižujú riziko zástavy srdca. Ja sa ho však snažím znižovať tým, ako sa o seba starám. A zatiaľ úspešne.

Dýchanie je kľúčové

Vo svojej praxi kondičného trénera sa často vyjadrujete k téme dýchania pri športovom výkone. Ako veľmi je dôležité?

Dych je pre mňa jedným z kľúčových parametrov výkonu. Dychovou manipuláciou si môžete výkon predĺžiť, alebo ho aj úplne pochovať. Dych nie je všeliek, ale výrazne ovplyvňuje výkon aj regeneráciu.

Na čo všetko má športovec myslieť pri dýchaní?

V prvom rade na to, aby vôbec

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Hokej

Radíme športovcom

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie