Denník N

Cítili sa pokazení, až kým neobjavili pojem asexualita. Nepotrebujeme sex vo vzťahu, zhodujú sa asexuálne osoby

Ilustračné foto - Unsplash/Priscilla du Preez
Ilustračné foto – Unsplash/Priscilla du Preez

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Samuel má 34 rokov a nepociťuje sexuálnu príťažlivosť. Výraznejšie si svoju odlišnosť od rovesníkov začal uvedomovať na strednej škole. „Chodil som na priemyslovku, kde študovali samí chlapci, žiadne dievčatá. Spolužiaci sa často zhovárali spôsobom, ktorý by si v zmiešanej spoločnosti asi nedovolili. Nazval by som to možno až pornografickými príbehmi o ich skúsenostiach a mačizmom,“ spomína Bratislavčan.

Zo záujmu ich však občas počúval, pretože opisovali pocity, ktoré nikdy nemal. „Bolo to, ako dozvedať sa niečo o novej kultúre. Ako keby som sa presťahoval povedzme do Indie a snažil sa pochopiť miestnych ľudí z rozhovorov o tom, čo oni považujú za bežné,“ vysvetľuje Samuel svoj pocit inakosti.

Keď bol tínedžerom, medzi populárne filmy patrila napríklad séria Prci, prci, prcičky. „Videl som tieto filmy. Zábavné je, že s rodičmi. Takisto si všimli, že som iný, a snažili sa ma naviesť v zmysle, aha, toto by ťa v tvojom veku malo zaujímať.“

Komediálne scény ho rozosmiali, no zároveň sa v ňom znásobil pocit nátlaku. „Napríklad témou prvého filmu je tréma alebo stres hlavných postáv z toho, že končia strednú školu a ešte nemali sex. V tom čase som bol asi druhák, spolužiaci sa už chválili so svojimi zážitkami, a tak som premýšľal, či sa tiež neposnažím nabrať skúsenosti.“

Postupne zo Samuela stres opadol, pretože sa ho v kolektíve nikto priamo na jeho sexuálny život nepýtal. „Doteraz mám však pocit, že vo svete existuje až nátlak na to, aby bol človek sexuálne aktívny.“

Ľudí považujú skôr za esteticky pekných

Jana má 21 rokov, študuje na vysokej škole a tento rok založila na Instagrame účet s názvom Asexualita po slovensky. Motivovali ju k tomu aj rozhovory s kamarátmi, ktorí vedia, že sa identifikuje ako asexuálna, no nechceli, aby jej množstvo otázok bolo nepríjemných. Na profile vysvetľuje rôzne pojmy nielen svojmu okoliu, ale praktický každému, kto sa o tému zaujíma.

„Zjednodušene povedané, ide o 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Vzťahy

Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie