Denník N

„Kauza“ Šimko: symptómy krízy demokracie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Problém s pochopením čítaného textu je, zdá sa, jav celospoločenský.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je politológ

Volebná kampaň je v plnom prúde. Verejnosť od politických strán očakáva aktivity, ktoré budú prezentovať ich politiky v povolebnom období. Prípadne aspoň sľuby, ktoré ich majú presvedčiť, aby im dali svoj hlas. Od novinárov sa očakáva ich kritická reflexia.

Uhorková sezóna, ktorá postihla aj predvolebné obdobie, však žije vlastným životom. Hrajú v nej prím medvede a kauza, ktorú spustil jeden status na sociálnych sieťach. Kauza, ktorá v konečnom dôsledku len podčiarkuje dlhoročnú krízu demokracie a krízu systému vzdelávania, ktorej výsledky vidíme v opakovaných tragických číslach testovania žiakov – obzvlášť v rovine čitateľskej gramotnosti.

„Kauza“ Šimko ukázala, že symptómy krízy fungovania demokracie sú vžité natoľko, že sa stali súčasťou politík aj tých, ktorí sa hotujú zachraňovať demokraciu. „Kauza“ Šimko ukázala, že s čitateľskou gramotnosťou majú problém nielen politici, ktorí sú tvorcami kríz, ale aj politici a médiá štandardného mainstreamu.

Krstný otec kríz a pseudokáuz

Za ostatných dvanásť rokov bol najaktívnejším strojcom kríz a pseudokáuz.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie