Spor o počet medveďov: Poľovníci ich napočítali aj tritisíc. Niektorých počítali viackrát, reaguje zoológ

Oponenti vedeckej štúdie o počte medveďov na Slovensku tvrdia, že vedci vyzbierali málo vzoriek, a tak ich odhad neplatí pre celú krajinu. Autori štúdie trvajú na tom, že za desať rokov medveďov výrazne nepribudlo.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Výsledky najnovšej vedeckej štúdie o počte medveďov na Slovensku vyvolal odborné, politické a laické polemiky o tom, koľko je vlastne naozaj medveďov u nás.
Štúdiu s názvom „Odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku analýzou DNA“ spracoval a publikoval kolektív vedcov z Karlovej univerzity a Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe, z Ostravskej univerzity a Štátnej ochrany prírody z Banskej Bystrice. Pracovali na nej dlho a zverejnili ju práve v čase, keď politici z medveďov po viacerých útokoch na človeka robia tému volieb.
Ozvali sa vedeckí oponenti štúdie a spochybnili počet ich vzoriek. Hlavný záver, že medveďov výrazne nepribúda, spochybňujú aj lesníci a poľovníci.
Docent z Prahy: Polemika je bežná, za odhadom počtu medveďov si stojíme
Jeden z autorov štúdie Pavel Hulva z Karlovej univerzity v Prahe vo štvrtok vysvetľoval výsledky štúdie spolu s kolegami v Banskej Bystrici. Rozprával napríklad aj o tom, že oponentský posudok k štúdii spochybnil postup a že oponenti hovoria o nedostatočnom počte vzoriek.
Počet vzoriek, kritizovaný v oponentskom posudku, by podľa Hulvu nemal byť zásadný problém. Tvrdí, že rozdiely v názoroch budú