Denník N

Spor o počet medveďov: Poľovníci ich napočítali aj tritisíc. Niektorých počítali viackrát, reaguje zoológ

Medveď v kosodrevine v Tatrách. Foto – Arolla Film
Medveď v kosodrevine v Tatrách. Foto – Arolla Film

Oponenti vedeckej štúdie o počte medveďov na Slovensku tvrdia, že vedci vyzbierali málo vzoriek, a tak ich odhad neplatí pre celú krajinu. Autori štúdie trvajú na tom, že za desať rokov medveďov výrazne nepribudlo.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Výsledky najnovšej vedeckej štúdie o počte medveďov na Slovensku vyvolal odborné, politické a laické polemiky o tom, koľko je vlastne naozaj medveďov u nás.

Štúdiu s názvom „Odhad veľkosti populácie medveďa hnedého na Slovensku analýzou DNA“ spracoval a publikoval kolektív vedcov z Karlovej univerzity a Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe, z Ostravskej univerzity a Štátnej ochrany prírody z Banskej Bystrice. Pracovali na nej dlho a zverejnili ju práve v čase, keď politici z medveďov po viacerých útokoch na človeka robia tému volieb.

Ozvali sa vedeckí oponenti štúdie a spochybnili počet ich vzoriek. Hlavný záver, že medveďov výrazne nepribúda, spochybňujú aj lesníci a poľovníci.

Docent z Prahy: Polemika je bežná, za odhadom počtu medveďov si stojíme

Jeden z autorov štúdie Pavel Hulva z Karlovej univerzity v Prahe vo štvrtok vysvetľoval výsledky štúdie spolu s kolegami v Banskej Bystrici. Rozprával napríklad aj o tom, že oponentský posudok k štúdii spochybnil postup a že oponenti hovoria o nedostatočnom počte vzoriek.

Počet vzoriek, kritizovaný v oponentskom posudku, by podľa Hulvu nemal byť zásadný problém. Tvrdí, že rozdiely v názoroch budú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Medvede

Slovensko

Teraz najčítanejšie