Denník N

Ak nám pôrodnicu zatvoria, aj tak k nám prídu ženy rodiť, hovorí riaditeľka nemocnice v Kráľovskom Chlmci

Klára Hencelová. Foto - Napunk
Klára Hencelová. Foto – Napunk

Optimalizácia, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva, ráta so zatvorením pôrodníckeho oddelenia v nemocnici v Kráľovskom Chlmci, ako aj s premiestnením ambulantnej pohotovostnej služby pre deti. Nemocnica však zatiaľ nedostala rozhodnutie o schválených doplnkových programoch.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Magyar verzió

Riaditeľka nemocnice v Kráľovskom Chlmci Klára Hencelová si myslí, že reformy v zdravotníctve sú potrebné, no optimalizáciu siete nemocníc by mali spustiť až po stabilizácii ambulantnej starostlivosti a siete záchrannej služby mimo nemocníc.

Opatrenia zahrnuté do reformy nemocníc sa snažia reagovať aj na nedostatok lekárov, no hrozí, že počet lekárov, ktorí pracujú v nemocničnej starostlivosti, bude ďalej klesať. Zároveň viacero zložiek reformy nereaguje na charakteristiky východoslovenského regiónu.

Riaditeľka nemocnice považuje za vážny problém aj to, že vo fungovaní nemocníc je veľa neistých faktorov, ktoré je prakticky nemožné plánovať dlhodobo.

V rozhovore sa dozviete:

  • aká je situácia v Kráľovskom Chlmci okolo zatvorenia pôrodnice a premiestnenia ambulantnej pohotovostnej služby;
  • či by bolo možné, aby mamičky v regióne rodili v Kráľovskom Chlmci aj v budúcnosti;
  • koľko lekárov by mohli okamžite zamestnať, koľko študentov medicíny sa o nemocnicu zaujíma, respektíve čím vedia prilákať medikov do malých nemocníc na východe;
  • či plánujú rozvoj aj napriek neistej situácii.

Už mesiace sa na Slovensku pretriasa reforma nemocníc. Je reforma nemocníc či systému zdravotnej starostlivosti potrebná?

Reformy sú potrebné, rovnako aj reforma nemocníc, no mala by byť spustená, až keď bude zdravotná starostlivosť mimo nemocníc v adekvátnom stave. Keď bude dostatok všeobecných lekárov, detských lekárov či odborných lekárov, ktorí sa dokážu o pacientov postarať vo svojich ambulanciách, a ak budeme mať aj dostatočný počet záchraniek. V prípade, keď bude ambulantná starostlivosť a pohotovostná služba mimo nemocníc dobre vybudovaná na funkčný systém, až potom by mala byť plánovaná optimalizácia siete nemocníc.

Reforma je potrebná aj z dôvodu nedostatku lekárov a z ekonomických dôvodov, no občania by nemali mať pocit, že ich zdravotná starostlivosť je v ohrození. Veľmi dôležitá je dobre fungujúca zdravotná starostlivosť mimo nemocníc, ktorá čelí vážnym problémom, a aj preto sme voči reforme do určitej miery kritickí.

Nemocnice budú od roku 2024 rozdelené do piatich kategórií. V nemocniciach v piatej kategórii by sa robili najvážnejšie operácie, v inštitúciách zaradených do prvej kategórie by sa venovali následnej a rehabilitačnej starostlivosti o pacientov, respektíve by poskytovali základnú starostlivosť. Nemocnica v Kráľovskom Chlmci sa dostala do prvej kategórie. Ste spokojná s týmto zaradením?

Samozrejme, že nie. Nemocnice prvej úrovne by sa venovali len základnej starostlivosti. Nie je podstatné, do akých kategórií budú zaradené nemocnice, ale to, aby sa zachovala základná funkcia nemocníc – zachraňovať životy. Dôležité je, aby oddelenia vybudované v menších nemocniciach ďalej fungovali. Zatiaľ je situácia taká, že hoci naša nemocnica bola zaradená do prvej úrovne, skoro každé naše oddelenie dostalo zaradenie do druhej úrovne v rámci doplnkových programov.

Zároveň by v rámci reformy u vás zatvorili pôrodnicu a novorodenecké oddelenie, respektíve by ich premiestnili do nemocnice v Trebišove.

Áno, v decembri sme dostali prvú informáciu od ministerstva zdravotníctva o tom, že našu nemocnicu zaradili do prvej kategórie. Potom sme neustále komunikovali so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva, so zástupcami ZMOS, žúp a inými zainteresovanými. Právoplatné rozhodnutie o schválených doplnkových programoch mal rezort vydať na konci mája, dodnes sme ho nedostali. Ak ho aj dostaneme, ešte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pôrody

Reforma nemocníc

Rozhovory

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie