Denník N

Prečo je Medveď jedným z najlepších seriálov poslednej dekády a ktoré ďalšie novinky sa oplatí vidieť online

Jeremy Allen White v seriáli Medveď. Foto - Disney
Jeremy Allen White v seriáli Medveď. Foto – Disney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Okrem geniálneho Boja o moc sú na tohtoročné ceny Emmy nominované aj prvé dva seriály z môjho dnešného výberu. Obidva sa určite oplatí vidieť.

Okrem nich som doň zaradila politický triler, ktorý sa kvalitou približuje House of Cards, alebo špionážny seriál z prostredia britskej tajnej služby, ktorému kraľuje Gary Oldman. A na záver upozornenie na to, ktorá z aktuálne najsledovanejších seriálových noviniek je skôr stratou času.

Medveď – Bear (Disney+)

To, že svoju prácu milujete, ešte neznamená, že pre vás bude zábavou. Práve naopak. Carmen Berzatto bol šéfkuchárom v jednej z najprestížnejších reštaurácií v New Yorku, pre ktorú získal aj michelinskú hviezdu. Keď však zdedí po staršom bratovi krachujúce bistro s talianskymi sendvičmi v Chicagu, rozhodne sa postaviť ho na nohy.

Hoci v kuchárskom umení je jeden z najlepších, zrazu musí manažovať večne ufrflaný personál a k tomu aj mladú pomocnú kuchárku, ktorá má síce skvelé, no príliš ambiciózne nápady. Ak by ste na tomto mieste čakali nejakú tradičnú seriálovú romantiku, Medveď má veľmi ďaleko od zaužívaných klišé. Dobrý seriál si vystačí aj bez sexu. Alebo takmer bez sexu.

Možno ste už videli veľa filmov a seriálov o šéfkuchároch, ktorí lavírujú na hranici geniality a šialenosti. Medveď z nich zobral to najlepšie a pritom stále dokáže byť originálny a iný.

Namiesto jedla tu bublú hlavne vzťahy. Dokonalým príkladom je jeden z dielov druhej série (na Slovensku sa dá vidieť od 2. augusta), ktorý je návratom k Vianociam, keď ešte žil Carmenov brat Mikey a trávili sviatky všetci spolu ako rodina. Temperamentná matka (skvelá Jamie Lee Curtis) chystá desaťchodovú večeru pre rozvetvené príbuzenstvo, popritom všetkým vyčíta, že ju nemajú radi, a pomáha si pohárom červeného, ktorý nie je nikdy prázdny. Akým karambolom sa to nakoniec skončí, to si už musíte pozrieť sami.

Téma boja so závislosťami rôzneho druhu (napríklad aj od práce, ktorú milujete) je tu podaná nenásilne, bez moralizovania a bez podsúvania „jednoduchých“ riešení. Aj preto má šancu trafiť to najcitlivejšie miesto.

Už dlho som nevidela seriál,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Seriály

Tipy na filmy a seriály

Kultúra

Teraz najčítanejšie