Denník N

Akupunktúra je viac než placebo. Ako veda mení pohľad na metódu tradičnej čínskej medicíny

Ihly zapichnuté do akupunktúrnych bodov na meridiánoch. Foto - Fotolia
Ihly zapichnuté do akupunktúrnych bodov na meridiánoch. Foto – Fotolia

Doplnené 5. 9. 2023 o kritické reakcie na článok.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Píše lekárka Trisha Pasrichová, ktorá prednáša na Lekárskej fakulte Harvardovej univerzity, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Kritici kedysi považovali benefity akupunktúry čisto len za placebo efekt a tento názor stále pretrváva vo významnej časti verejnosti. Výskum však objavil skutočný prínos akupunktúry pre niektoré stavy vrátane chronickej bolesti.

Dáta sú také sľubné, že v roku 2020 začali zdravotné strediská finančne pokrývať liečbu akupunktúrou pre pacientov s chronickou bolesťou dolnej časti chrbta.

Klinické štúdie z posledných desaťročí ďalej naznačili, že akupunktúra môže byť prospešná aj pri liečbe iných stavov, ako napríklad chronickej obštrukčnej choroby pľúc či zápchy.

Na to, aby výskumníci zistili, či akupunktúra skutočne účinkuje, ju porovnali s „falošnou“ akupunktúrou.

Článok Washington Post o akupunktúre po publikovaní kritizovali viacerí odborníci vrátane tých z portálu Science-Based Medicine.

Tí v texte vysvetlili, prečo sa autorka mýli, a zhrnuli dôvody, prečo akupunktúra nemôže byť náhradou klasickej liečby.

Preklad textu ponechávame v pôvodnom znení, pre úplnosť však pridávame odkazy na články, v ktorých sa dozviete viac o dôkazoch spochybňujúcich alternatívnu medicínu či samotnú akupunktúru.

Placebo by fungovalo rovnako

Akupunktúra je liečba spočívajúca v aktivizácii špecifických miest na tele – akupunktúrnych bodov, zvyčajne pomocou jemných ihiel.

V tradičnej východoázijskej medicíne sa predpokladá, že aktivizácia akupunktúrnych bodov pomáha obnoviť tok „čchi“, teda životnej energie tela.

Pri falošnej akupunktúre akupunkturista zavádza

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie