Denník N

Beh v noci netrénujte, jedzte hneď a veľa, vezmite si galón vody. Tréneri radia, ako zvládnuť beh Od Tatier k Dunaju

Ilustračné foto N - Peter Kováč
Ilustračné foto N – Peter Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S Marcelom Mataninom a so Soňou Hrabec Kotulkovou sme sa rozprávali tri týždne pred podujatím Od Tatier k Dunaju.

Desiatky odbehnutých kilometrov počas pár hodín, to všetko s minimom spánku v neustálom nepohodlí. Cieľ? Dostať sa behom spod Tatier do Bratislavy pokiaľ možno v najkratšom čase, prípadne 340-kilometrovú trasu vôbec dokončiť.

Štafetové behy tímov sú náročnou športovou výzvou a preveria aj po psychickej či socializačnej stránke. Napriek tomu je o podobné podujatia veľký záujem a len na Slovensku či v Česku ich počas roka absolvujú stovky bežcov.

V Česku je najpopulárnejší 360-kilometrový Vltava Run, ktorý spája Šumavu s Prahou, konal sa v máji, na Slovensku je najstarším a najpopulárnejším beh Od Tatier k Dunaju, ktorý sa uskutoční v druhej polovici augusta.

Ako sa na podujatie pripraviť po kondičnej aj po psychickej stránke a ako predísť zdravotným problémom, sme sa pýtali slovenského maratónca a trénera Marcela Matanina, ako aj českej bežkyne, trénerky a novinárky Sone Hrabec Kotulkovej.

„Týždeň pred pretekmi už nič nenatrénujete, môžete však veľa pokaziť. Na trati si dám najradšej cestoviny alebo banán,“ radí Matanin. „Vezmite si tri súpravy oblečenia, dva páry topánok, nafukovací golier a do auta galón vody. Zapnite si LiveTrack a jedzte do pol hodiny po dobehu,“ odporúča trénerka.

Obaja absolvovali štafetový beh už štyrikrát. V rozhovore hovoria aj o tom, ako sa na preteky zbaliť, na čo myslieť pri ich plánovaní, čo a kedy jesť či aké regeneračné pomôcky si zobrať. Okrem toho radia aj takým bežcom, ktorí ani 20 dní pred štartom ešte nezačali s tréningom, a vysvetľujú, ako ešte môžu situáciu zachrániť a akým chybám by sa mali vyhnúť.

Tri behy za týždeň

Vltava Run aj beh Od Tatier k Dunaju (OTKD) majú podobný charakter aj podobnú dĺžku. Trasa je rozdelená na úseky dlhé v priemere 10 kilometrov, pričom jednotliví členovia tímov sa na úsekoch striedajú.

Tím má štandardne 12 členov, čo znamená, že každý člen tímu prebehne počas súťažného víkendu tri úseky. Beží sa nonstop, cez deň aj v noci. Na trase preteká vždy len jeden člen tímu, ostatní sa zatiaľ presúvajú autom. Logistická náročnosť podujatia realizáciu pretekov ešte viac komplikuje.

„Musím priznať, že celková náročnosť ma prekvapila,“ priznáva Marcel Matatnin, maratónec, ktorý Slovensko reprezentoval na olympiáde v Aténach 2004. „Vždy som bol zvyknutý pretekať či trénovať oddýchnutý, no tu sa to úplne nedá.“ Štafetové preteky absolvoval štyrikrát, dvakrát na Slovensku, dvakrát v Česku.

Matanin bol súčasťou tímov, ktoré mali najvyššie ambície, a spolu s ďalšími poprednými bežcami bojoval o celkové prvenstvo. Na preteky preto myslel aj v príprave, pričom zmenu v tréningu urobil v tom, že ubral na intenzite.

„Trénoval som tak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie