Denník N

Kúpil ho za 4 milióny, teraz chce aspoň 100. Brighton sa vďaka šikovným prestupom dostal z tretej ligy medzi najlepších

Prestupové obdobie je vo väčšine častí sveta približne vo svojej polovici. Anglický Brighton & Hove Albion uspel vďaka tomu, že má na trhu jednu z najlepších stratégií.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Moises Caicedo chcel odísť už v januári. O talentovaného ekvádorského záložníka mali vtedy záujem dva londýnske veľkokluby – Arsenal aj Chelsea. Jeho zamestnávateľ Brighton & Hove Albion ho však nechcel pustiť, lebo práve bojoval o pohárovú Európu, a ani naňho nedostal také ponuky, aké si predstavoval.

Caicedo sa však rozhodol bojovať. Na svojom Instagrame zverejnil jasný odkaz: „Som hrdý, že môžem Brightonu priviesť rekordnú sumu, ktorú klub môže znova zainvestovať a aj vďaka nej byť úspešný. Som najmladší z desiatich súrodencov z chudobnej rodiny v Santa Domingu v Ekvádore. Vždy som sníval o tom, že sa stanem najoslavovanejším futbalistom v histórii mojej krajiny.“

Chcel prestúpiť, lebo vždy o veľkoklube sníval. Ani boj cez sociálne siete mu však nepomohol. Brighton ho jednoducho nepustil a Caicedo dokonca v marci podpísal novú zmluvu. Brighton má však kvalitne prepracovanú prestupovú politiku, ktorú sa snažia napodobniť aj iné kluby, ale málokto to dokáže tak ako oni.

Teraz sa ukazuje, ako sa Brightonu manéver s Caicedom môže vyplatiť. Ešte cez zimu sa hovorilo o prestupovej sume približne 60 miliónov libier (okolo 70 miliónov eur), teraz však Brighton chce aspoň 100 miliónov libier (vyše 116 miliónov eur).

Arsenal totiž na rovnaký post nedávno kúpil Declana Rica až za 105 miliónov a Brighton si myslí, že ešte o tri roky mladší Caicedo by mal mať rovnakú hodnotu. Aj preto v posledných dňoch odmieta ponuky Chelsea. Podľa novinára Davida Ornsteina z portálu The Athletic boli zatiaľ vo výške 60, 65 a 70 miliónov libier.

Caicedo by bol pre Chelsea výraznou posilou do stredu poľa, kde by mohol vytvoriť kvalitné duo s Argentínčanom Enzom Fernándezom. Brighton však nikdy nie je ľahkým partnerom na rokovanie, lebo chce za svoje opory veľa. Zároveň vie aj to, že tí najlepší budú chcieť odísť: Brighton totiž považujú za ideálnu prestupovú stanicu na ceste do európskych veľkoklubov.

Prečo Mac Allister stál menej?

Práve na tom Brighton postavil svoj úspech: získať mladých hráčov za nízke sumy a následne ich so ziskom predávať. Nepredáva však pod cenu.

Napríklad Caiceda kúpil pred dvoma rokmi ako pomerne neznámeho hráča z ekvádorskej ligy, a to iba za 4 milióny libier (okolo 4,7 milióna eur). Teraz zaňho možno dostane 25-krát viac. Príchod do Brightonu takýchto hráčov láka aj preto, lebo im potom v prípade lukratívnej ponuky umožní odísť.

Podobné to bolo aj s Argentínčanom Alexisom Mac Allisterom. Ten prišiel do Brightonu ešte v roku 2019 z Argentinos Juniors za 8 miliónov libier. Vďaka skvelým výkonom v Premier League sa dostal aj do základu argentínskej reprezentácie, s ktorou sa v decembri stal svetovým šampiónom. Cez leto ho kúpil Liverpool za sumu, ktorá sa s bonusmi môže dostať až na 55 miliónov libier. Túto čiastku ešte pritom niektorí experti považovali za podhodnotenie jeho kvality.

V jeho prípade však bol Brighton v nevýhodnejšej situácii,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

futbalové prestupy

Premier League

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie