Denník N

Vstupujeme do občianskej vojny, vyhlásil expremiér. Čo sa deje v Izraeli, kde vláda spúšťa reformu súdnictva

Masové protesty v Tel Avive proti súdnej reforme. Foto - TASR/AP
Masové protesty v Tel Avive proti súdnej reforme. Foto – TASR/AP

Dianie okolo súdnej reformy sledujú aj znepriatelené krajiny, podľa Hizballáhu je Izrael „na ceste k zmiznutiu“. Palestínčania dúfajú, že im situácia pomôže upriamiť pozornosť na izraelskú okupáciu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Krátko pred hlasovaním o jednom z najdôležitejších zákonov za posledné roky v pléne knesetu vášnivo diskutovali minister obrany Joav Galant s ministrom spravodlivosti Jarivom Levinom.

Zatiaľ čo Galant volal do poslednej chvíle po kompromise, podľa Levina bolo potrebné prijať prelomovú legislatívu o najvyššom súde čo najskôr. Premiér Benjamin Netanjahu, najvplyvnejší izraelský politik za posledné desaťročia, sedel medzi nimi a len ticho počúval.

Jeho koalícia sa napokon postavila na stranu Levina a zákon napriek bojkotu opozície, masívnym demonštráciám a kritike Bieleho domu tesnou väčšinou pretlačila.

Izrael tým uvrhla do situácie, ktorá podľa niektorých komentátorov môže vyústiť do vážnej ústavnej krízy. Bývalý premiér Ehud Olmert dokonca vyhlásil, že krajina „vstupuje do občianskej vojny“.

Hoci skutočný ozbrojený občiansky konflikt z krátkodobého hľadiska nie je pravdepodobný, podľa aktuálneho prieskumu sa ho obáva až 56 percent Izraelčanov.

Opozícia na protest odišla zo sály

Opozícia označuje boj proti súdnej reforme Netanjahuovej vlády za pokus o záchranu izraelskej demokracie. Podľa experta Yossiho Kleina Haleviho ide „ešte viac o záchranu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie