Denník N

High 5ive: Tridsať rokov siamského snívania. Pripomeňme si klenot od Smashing Pumpkins

Detail z obalu platne Siamese Dream od Smashing Pumpkins
Detail z obalu platne Siamese Dream od Smashing Pumpkins

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Plán bol vyrobiť z nich ďalšiu Nirvanu. Po vytlieskanom debute Gish boli zapriahnutí ako nové súťažné kone. Druhý album mal byť bomba. Spevák pritom trpel autorským blokom a mal suicidálne tendencie. Bubeník sa zmietal na drogovom dne a gitarista sa rozišiel s basáčkou. Ideálne podmienky na tvorbu veľdiela s pištoľou na krku.

27. júla 1993 vyšla platňa Siamese Dream od Smashing Pumpkins. Dnes vieme, že sa pri tom členovia kapely takmer povraždili, a výsledok je dielom maniakálneho záchvatu lídra Billyho Corgana. Ale je to navýsosť krásna platňa. A preto si ju pri jej 30. výročí pripomeňme. Už len pre skladby ako Disarm, Today či Cherub Rock.

*

Smashing Pumpkins dlho trpeli tým, že bežali na vedľajšej koľaji popri rýchliku grunge. A to napriek tomu, že dodávali ďalšie skvelé platne. Napríklad tretiu Mellon Collie and the Infinite Sadness. Nebudeme ju rozoberať hudobne. Narážam na ňu na webe Illustration Chronicles, ktorý je venovaný príbehom spojeným s ilustráciami.

A dozvedám sa, že kolážista John Craig na obale platne spojil dvoch klasických maliarov (Jean-Baptiste Greuze a Raffael). Hneď vedľa sú grafické príbehy platní The Wall od Pink Floyd či Revolver od The Beatles. Web o ilustrovaní však ponúka aj vizuálnu históriu v oblastiach satiry, zvierat či vojnovej tematiky. Oplatí sa pokukať.

*

Pri ilustrácii – či konkrétne koláži – ostaneme. V Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine sa koná výstava Labyrint sveta, ktorá je – ako asi nebude ťažké uhádnuť – venovaná Janovi Amosovi Komenskému. Návštevník výstavy však neputuje len vybranými textami, ale aj dielami výtvarníka Miroslava Huptycha.

Koláže českého umelca sú aj súčasťou výpravného knižného vydania Labyrintu sveta a raja srdca od Komenského, ktoré získalo ocenenie Magnesia Litera. Huptychove obrazy vytvárajú v Komenského diele kongeniálne vizuálne krajiny, priestory a mestské situácie, v ktorých sa dá s pôžitkom blúdiť aj bez textu.

*

Hudobné podujatia pribúdajú ako huby po daždi. Často je to práve lokalita, ktorá má pritiahnuť publikum. Ideálne sa tak má pomôcť samotnému miestu. To je aj prípad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie