Denník N

Čo ste vy urobili pre štát? (anketa)

„My vieme niečo urobiť pre učiteľov, ale očakávam, že aj oni niečo urobia pre štát,“ povedal Robert Fico bez vysvetlenia, čo tým myslí. Opýtali sme sa poslancov, učiteľov aj lekára, čo urobili pre štát.

Mária Smreková, riaditeľka 1. súkromného gymnázia:smrekova

To, že ešte stále existujú školy, že sa ešte stále deti vzdelávajú, že učitelia prispievajú aj svojimi peniazmi, aby doplnili to, čo nedostáva škola od štátu, tak to je čia zásluha? Tak pardon, tento výrok ma teda naozaj naštval.


Róbert Madej, poslanec Smeru:310

Budem rád, keď ma budú hodnotiť iní. Najradšej som, že sa mi podarilo presadiť veľmi prísnu protiúžernícku novelu právnych predpisov, kde sme urobili veľký krok k tomu, aby už na Slovensku nemohli poskytovať rôzne spoločnosti úvery za 88-percentné ročné úroky. Podarilo sa nám doplniť úžeru do katalógu trestných činov, za ktoré budú stíhané aj právnické osoby. Verím, že to pozitívne ovplyvní životy desaťtisícov ľudí, ktorí dodnes trpia veľkým množstvom exekúcií.


Ľuboš Blaha, poslanec Smeru:blaha

Snažil som sa obhajovať istý druh názorov v politike, ktoré by mohli prospieť sociálnemu štátu, väčšej sociálnej spravodlivosti, prerozdeľovaniu, väčšej ochrane mieru a väčšej ekonomickej demokracii. Potom som sa veľmi silne angažoval v tom, aby slovenská pozícia v EÚ bola čo najsebavedomejšia a aby sme chránili Slovensko pred niektorými nešťastnými politikami EÚ, či už v prípade sankcií voči Rusku, alebo imigrácie.


Branislav Kočan, učiteľ z Iniciatívy slovenských učiteľov:kocan

Som bežným občanom, dodržiavam zákony, pracujem ako učiteľ a zatiaľ som neodišiel zo školstva.

 


Dušan Jarjabek, poslanec Smeru:Dušan Jarjabek kultúrne dedièstvo

Ľahšiu otázku nemáte? Každé hlasovanie, ktoré bolo hlasovaním za návrhy, ktoré predložila vláda, bolo odpoveďou na vašu otázku. Či sa to niekomu páči, alebo nepáči, štvorročný príbeh tejto vlády bol úspešný a k tomu prispeli aj tie hlasovania, ktoré urobili poslanci.


Dušan Muňko, poslanec Smeru a riaditeľ Sociálnej poisťovne:Dušan Muňko, Smer

Nehnevajte sa na mňa, na toto nebudem vôbec reagovať. Absolútne ma vytočíte. Čo som urobil ako generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne, to nech povie niekto iný.


Otto Brixi, poslanec Smeru:

Foto – Otto Brixi

V mojom prípade ako najaktívnejšieho poslanca je to veľmi jednoduché, 24 zákonov a ďalších 23 pozmeňujúcich návrhov.

 


Ľubomír Petrák, poslanec Smeru:petrak

Podieľal som sa na zlepšovaní situácie v školstve, podal som rad pozmeňujúcich návrhov, ktoré zmenšovali byrokraciu v školských zariadeniach, stransparentnilo sa financovanie aktivít, ako napríklad centier volného času, podieľal som sa na príprave zákona o športe, na ktorom bola dohoda naprieč politickým spektrom, zákone o odbornom vzdelávaní, tých akcií bolo veľa, mohol by som ich menovať ďalších dvadsať minút.


Peter Visolajský, predseda Lekárskeho odborového združenia:peter visolajsky_vyrez

Väčšinu doterajšieho života som strávil vzdelávaním, ktoré mi do značnej miery financoval štát, čo sa mu snažím vracať prácou. Liečim chorých, zachraňujem životy, neemigroval som za lepším. Odvádzam každý deň dane, od roku 2008 vychovávam päť nových daňových poplatníkov, snažím sa z nich vychovať čestných, slušných a zodpovedných ľudí. Od roku 2009 organizujem lekárov, aby sme zlepšili naše zdravotníctvo. Od roku 2012, odkedy vediem nemocničných lekárov v Lekárskom odborovom združení, sme spolu ukázali väčšinu káuz slovenského zdravotníctva a tým pomáhame pochopiť ľuďom, aká nebezpečná je korupcia a že naše zdravotníctvo treba zmeniť.


Miroslav Beblavý, poslanec za Sieť, člen školského výboru:beblavy

Chodím do práce, vychovávam svoje deti a snažím sa, aby Slovensko bolo lepšie miesto pre život. Ako všetci ostatní. Teda okrem partie z komplexu Bonaparte. Tí už sú za vodou, Slovensko majú na háku a budúcnosť svojich detí vidia niekde úplne inde.


Martin Poliačik, poslanec SaS, člen školského výboru:rsz_poliacik_velky

Už za vlády Ivety Radičovej sa mne a kolegom podarilo zastaviť rušenie mnohých Centier voľného času, ktoré boli predtým ohrozené prvou vládou Roberta Fica. Vďaka môjmu pozmeňováku sa nebudú automaticky rušiť školy, ktoré majú triedy s menej ako sedemnástimi žiakmi. Týka sa to asi sto škôl, napríklad konzervatórií. Opäť vďaka môjmu pozmeňováku v tomto volebnom období nedošlo k plošnej kriminalizácii bylinkárov a naprávačov, s ktorou rátal nový bod v Trestnom zákone, lebo by mimo zákona postavil všetkých, ktorí nemajú lekárske vzdelanie, ale pomáhajú ľuďom s ľahšími ochoreniami či problémami. A podarilo sa mi zvýšiť aj tresty za týranie zvierat. Vďaka tomu dnes už máme jedného človeka, ktorý za týranie zvieraťa nedostal len podmienečný trest, dovtedy maximálny, ale išiel do väzenia.


Martin Fronc, poslanec za KDH, člen školského výboru:

Počas svojho pôsobenia som neurobil málo reformných krokov, napríklad pri financovaní školstva. Model financovania normatívmi som presadil zákonom, ktorý platí už trinásť rokov, takých zákonov je minimum. Dokonca aj správa OECD píše, že Slovensko má dobrý model financovania regionálneho školstva. Ako poslanec som bol medzi prvými v počte podaných zákonných noriem. Svoju prácu som sa snažil vykonávať poctivo.


Oto Žarnay, bývalý učiteľ, kandiduje za OĽaNO:Predstavenie volebnej kandidátky hnutia O¼aNO - NOVA

Zo strany premiéra sa mi zdá tento výrok dosť dehonestujúci, ako keby učitelia nič užitočné pre spoločnosť nerobili. Ako keby nebol schopný doceniť ich význam. Za sedemnásť rokov, čo som bol učiteľ, som vzdelával a vychovával mladých ľudí, aby boli spoločnosti užitoční a pomohli jej. V tom je veľká úloha učiteľa.

 

 

A čo ste vy urobili pre štát? Napíšte nám do diskusie

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Protesty učiteľov

Slovensko

Teraz najčítanejšie