Denník N

Oppenheimer znovu otvoril diskusiu v USA. V Japonsku je to zložitejšie

Zničená Hirošima. Foto - TASR/AP
Zničená Hirošima. Foto – TASR/AP

Nolanov film spustil diskusiu o pozitívach a negatívach atómovej bomby. V Japonsku by mohol viesť k užitočnejšej diskusii – za predpokladu, že ho tam uvedú.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Čo sa môžeme naučiť z toho, kedy a či vôbec v nejakej krajine uvedú film Oppenheimer z čias 2. svetovej vojny o otcovi atómovej bomby?

Filmový trhák Christophera Nolana sa v amerických kinách objavil tesne po výročí testu Trinity 16. júla 1945, ktorý bol vyvrcholením projektu Manhattan, čo vydláždil cestu pre povojnový Pax Americana. V Južnej Kórei sa dostane na plátna počas Národného dňa oslobodenia 15. augusta, ktorý je pripomienkou kapitulácie Tokia v 2. svetovej vojne, ktorá bola podľa mnohých ľudí dôsledkom zhodenia dvoch atómových bômb na Hirošimu a Nagasaki. No v samotnom Japonsku, ktoré si na budúci mesiac pripomenie 78 rokov od chvíle, keď naňho dopadli Little Boy a Fat Man, zatiaľ nie je premiéra filmu vôbec naplánovaná.

Budú Japonci diskutovať?

Tento fakt by mohol odrážať komplikované názory Japoncov na vojnu. V USA film znovu otvoril diskusiu o bombe a o tom, či išlo o vojnový zločin. Tieto revizionistické diskusie, ktoré sú založené na tom, čo vieme teraz, nie sú veľmi užitočné. Napriek niektorým správam, kde sa objavilo opačné tvrdenie, Oppenheimer nebol v Japonsku zakázaný. (Na rozdiel od niektorých ázijských susedov Japonsko podniká takéto kroky len zriedka, a to dokonca aj v prípade politicky citlivého obsahu.) Ale distribútor filmu ešte nenaplánoval dátum uvedenia. Ak vôbec film do japonských kín príde, bude to okolo výročia zvrhnutia bômb, teda okolo 6. a 9. augusta.

Aj pri týchto výročiach má však Japonsko tendenciu vyhýbať sa diskusii o správnych a chybných krokoch. To neznamená, že jeho občania majú jednotný postoj – ani zďaleka nie. Prieskum verejnoprávnej televízie NHK z roku 2015 zistil, že 40 percent obyvateľstva súhlasilo s tvrdením, že USA nemali inú možnosť než použiť bombu. Zaujímavé je, že v Hirošime bolo toto číslo vyššie ako priemer (44 percent) a prevyšovalo podiel tých, ktorí to nazývali „neodpustiteľným“.

Ale keď sa Japonci budú môcť vyjadriť aj k filmu, možno vyvolá diskusiu aj o nejednoznačnom, ​​ak nie rovno protichodnom postoji k jadrovým zbraniam – k technike, ku ktorej má krajina oficiálne negatívny vzťah, no zároveň od nej čoraz viac závisí jej prežitie v čoraz nepriateľskejšom susedstve. Keďže sa krajina pripravuje na historické navýšenie výdavkov na obranu, je práve teraz čas na túto diskusiu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie