Denník N

Leto 2023: zamrznuté obrazy na horiacom plátne

Hasič pri požiari neďaleko rezortu Lindos na Rodose v pondelok 24. júla. Foto – TASR/AP
Hasič pri požiari neďaleko rezortu Lindos na Rodose v pondelok 24. júla. Foto – TASR/AP

Čo si predstavujú domáci a turisti, pozerajúc sa do plameňov na ostrovoch v mori? Vari budúcnosť?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V knihe Voda a čas islandský spisovateľ Andri Magnason varuje pred neviditeľnými vatrami, ktoré neustále zapaľujeme. Keď vyrábame energiu, potraviny, keď jazdíme asi v miliarde osobných áut, keď lietame… „Ak sa pozrieme kamkoľvek, nájdeme skryté spaľovanie a uvoľňovanie emisií: v aute, počítači, práci aj pri obednej pauze. Hovädzí stejk na našom tanieri horí jasným plameňom.“

Zatvárame oči. Až kým nepríde na ten staromódny priamočiary oheň. Oheň sám o sebe. Ale ani ten nás už až tak nedokáže vystrašiť. Zaplatili sme si dovolenku. Ostrov horí? Ale veď… nie priamo náš hotel!

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Komentáre

Teraz najčítanejšie