Denník N

Poórova firma má eurofondový biznis na škole v Sládkovičove

Vladimír Poór kope vysoko aj v IT biznise. Foto N – Tomáš Benedikovič
Vladimír Poór kope vysoko aj v IT biznise. Foto N – Tomáš Benedikovič

Podnikateľ blízky Smeru dostal za zvláštnych okolností niekoľkomiliónovú zákazku od vysokej školy, ktorá má problém s akreditáciou.

Firma podnikateľa s väzbami na Smer Vladimíra Poóra a jeho syna zarába vysoké sumy na Vysokej škole Danubius v Sládkovičove. Ide o eurofondy. Zvláštne je to, ako sa k nim škola dostala, aj okolnosti tendra s trnavskou firmou Poórovcov CellQoS.

Na svojom blogu to tvrdí jednotka kandidátky OĽaNO Veronika Remišová.

Tá spochybňuje, prečo dostala 4,4 milióny eur od ministerstva školstva práve vysoká škola, ktorá pred niekoľkými mesiacmi prišla o akreditáciu na doktorandské štúdium, takže môže udeľovať nanajvýš titul magister. Dotácia pritom má ísť na „modernizáciu a budovanie technickej infraštruktúry na podporu a rozvoj vedeckovýskumného potenciálu“ školy v rámci „mobilizácie excelentných výskumných tímov“.

Video: Draxler najskôr škole vzal akreditáciu, potom jej poslal 4 milióny
autor: Martina Pažitková

Škola v hodnotení Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA) 2015 dostala pre tri fakulty v ukazovateli „veda a výskum“ z maximálnych 100 bodov mimoriadne nízke hodnotenie: 0 bodov, 1 bod a 6 bodov.

Denník N oslovil vysokú školu aj firmu CellQoS. Na otázky zatiaľ neodpovedali.

Veľká väčšina z týchto peňazí skončila na účte firmy CellQoS, v ktorej 60 percent vlastní Poór a jeho syn. Zákazku dostal v súťaži, v ktorej sa hodnotili ponuky dvoch firiem – Poórovej a bratislavskej firmy InterWay. Zaujímavý je rozdiel cien, s akým CellQoS vyhral. V prípade celkovej predpokladanej zákazky 5,337 milióna eur bol rozdiel v ponukách len 83 000 eur, teda jeden a pol percenta.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Veronika Remišová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Remišová upozorňuje i na to, ako boli nastavené podmienky súťaže, ako aj na ceny. Pri tlačiarni sa napríklad požadovaný opis zhodoval iba s jedným typom, ktorý sa u nás na trhu predáva. Mala tlačiť najmenej 51 strán za minútu, konkurenčné modely zvládnu „len“ 50. Zaujímavé sú aj ceny – tlačiareň, ktorá sa má nakupovať, má zmluvnú cenu 11 050 eur bez DPH, u oficiálneho distribútora výrobcu Canon však stojí len polovicu.

Danubius nie je jedinou inštitúciou, cez ktorú sa k Poórovej IT firme dostali peniaze z verejných zdrojov. So štátnou Trnavskou teplárenskou uzavrel CellQoS od roku 2014 zmluvy za 574-tisíc eur. Vo vedení teplárne je človek s väzbami na Poóra. Šéfom jej dozornej rady je Róbert Spál, ktorý je šéfom predstavenstva firmy G. V. Pharma. A v nej je Vladimír Poór predsedom dozornej rady.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie