Denník N

Pod slnkom Jany Shemesh: Ukrajina je vo vojne, biznis s náhradnými matkami však beží ďalej   

V podzemnom úkryte pod Kyjevom prežívajú prvé dni bábätká náhradných matiek. Foto - TASR/AP
V podzemnom úkryte pod Kyjevom prežívajú prvé dni bábätká náhradných matiek. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

spojenie túžby mať dieťa a medicínskych možností môže mať niekedy kontroverznú podobu. Tak je to v prípade náhradného materstva, o ktorom píšem v súvislosti s Ukrajinou v Téme týždňa. Etické rozmery tohto fenoménu sú známe už dlhšie, ale tu na európskom kontinente sa naplno prevalili počas vojny u našich susedov.

Prečítať si môžete aj o tom, ako je to s etikou a hodnotami v športe, alebo aké boje pre svoje postoje zvádzala nedávno zosnulá speváčka Sinéad O’Connor.


Téma týždňa: Chceme dieťa, čo na tom, že je vojna 

Ukrajina bola ešte pred pandémiou covidu a vojnou vyhľadávanou destináciou pre páry, ktoré sa rozhodli pre náhradné materstvo. Je jednou z mála krajín, kde je to legálne, a napríklad v porovnaní s Kaliforniou podstatne lacnejšie (náklady sú asi tretinové).

Po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu, obleteli svet zábery náhradných matiek a zúfalých rodičov, ktorí nevedeli, čo si počať a čo bude s ich dieťaťom. Človek by si myslel, že tento biznis počas vojny utíchne, že nikto nebude toľko riskovať, stresovať a ohrozovať ženu, ktorá nosí jeho dieťa, a tým aj dieťa samotné, ale zdá sa, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Pod slnkom Jany Shemesh

Silné ženy

Vojna na Ukrajine

Komentáre, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie