Denník N

Rakovina zasiahla každú rodinu. Ako sa žije v oblasti, kde Oppenheimer testoval atómovú bombu

Evarista Bacová zomrela na rakovinu prsníka tri roky po teste Trinity. Foto - Paul Ratje/Washington Post
Evarista Bacová zomrela na rakovinu prsníka tri roky po teste Trinity. Foto – Paul Ratje/Washington Post

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Píše Karin Brulliardová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Trinásťročnú Lucy Benavidezovú Garwoodovú v noci prebudil silný rachot, ktorý otriasol trojizbovým domom, v ktorom žila so svojou rodinou. Susedia, ktorí sa v to ráno zhromaždili, sa zhodli, že muselo ísť o zemetrasenie.

Pravdu sa dozvedeli až o niekoľko týždňov neskôr, keď americké sily zaútočili na Hirošimu a Nagasaki. Atómové bomby zhodené na obe japonské mestá boli vyvinuté v blízkosti mestečka Tularosa.

Spomenutý výbuch pred úsvitom otriasol komunitami žijúcimi naprieč južným Novým Mexikom. Do ovzdušia vystrelil 16-kilometrový atómový hríb, z ktorého potom na nič netušiacich obyvateľov pršal rádioaktívny popol.

Ľudia, na ktorých sa nemyslelo

Podľa preživších a ich príbuzných sa v tejto oblasti následne začala epidémia závažných chorôb, o ktorej sa ani po 78 rokoch veľa nevie. Veľkofilm Oppenheimer o vedcovi, ktorý sa najviac zaslúžil o vyvinutie bomby, úplne ignoruje trápenia ľudí, ktorí žili v jeho testovacej lokalite.

Mesto Los Alamos na severe Nového Mexika, kde J. Robert Oppenheimer uskutočnil tajný projekt Manhattan, pri príležitosti uvedenia filmu usporiadalo 10-dňový festival na oslavu svojho miesta v histórii.

Miestni však dúfajú, že hollywoodske fanfáry zároveň upriamia pozornosť na ich dlhotrvajúcu snahu o zaradenie do federálneho programu kompenzácií pre ľudí, ktorí ochoreli v dôsledku vystavenia žiareniu z nadzemných atómových testov.

„Rátali s tým, že ako jednoduchí a nevzdelaní sa za seba nedokážeme postaviť,“ hovorí Tina Cordovová, rodáčka z Tularosy, ktorá 18 rokov vedie združenie Tularosa Basin Downwinders Consortium. Spoluzakladala ho po tom, ako jej diagnostikovali rakovinu štítnej žľazy. „Už takými nie sme.“

Lokalita testu Trinity, ktorá sa nachádza asi 96 kilometrov na severozápad od Tularosy, bola vybraná čiastočne aj pre svoju domnelú izoláciu. V okruhu 240 kilometrov však žilo takmer pol milióna ľudí.

Lídri projektu Manhattan vedeli, že atómový test ich vystaví riziku, no keďže národ bol vo vojne, prioritou bolo utajenie. Evakuačné plány neboli nikdy zrealizované. Armáda si vymyslela falošný príbeh, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

2. svetová vojna

Filmy

História

Svet

Teraz najčítanejšie