Denník N

Danko v kampani pretláča rok 1871, s historickou SNS však jeho strana nemá nič spoločné

Andrej Danko a Tomáš Taraba v tričkách s letopočtom 1871 vo vysielaní proputinovského rádia Infovojna. Foto - Facebook A. Danka
Andrej Danko a Tomáš Taraba v tričkách s letopočtom 1871 vo vysielaní proputinovského rádia Infovojna. Foto – Facebook A. Danka

Historická SNS skončila na jeseň 1938 núteným začlenením do ľudáckej strany. Ponovembroví politici okolo Víťazoslava Morica či Mariána Andela si len vzali značku, ktorá bola v tom čase neobsadená. Tak vznikla súčasná SNS.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Rok 1871, ktorý pretláča Andrej Danko na Facebooku, v televízii aj na straníckych tričkách, má jasný marketingový odkaz. Slovenská národná strana tak zdôrazňuje, že je najstaršou stranou na Slovensku. Vzhľadom na konkurenciu Smeru, Republiky či ĽSNS, ktoré cielia na podobného voliča, pripomína Danko tento letopočet čoraz častejšie.

„Ako predseda Slovenskej národnej strany, ktorá vznikla v čase maďarizácie po rakúsko-uhorskom vyrovnaní, považujem slová ako Felvidék za neprijateľné,“ povedal minulý týždeň.

Ak sa však označuje za predsedu strany založenej v roku 1871 – teda strany, ktorú reprezentovali ľudia ako Viliam Pauliny-Tóth, Matúš Dula alebo Martin Rázus, tak nehovorí pravdu.

Danko je v skutočnosti predseda strany založenej v roku 1990 a ako predseda strany nadväzuje na ľudí ako Víťazoslav Moric, Ján Slota či Anna Belousovová.

Privlastnenie si historickej značky

Historická SNS totiž skončila po udalostiach v Mníchove na jeseň 1938, keď ju nútene začlenili do Hlinkovej Slovenskej ľudovej strany, ktorá sa stala jedinou povolenou politickou stranou. Po vojne už túto SNS neobnovili. Politici, ktorí po Nežnej revolúcii zakladali súčasnú SNS, využili len historickú značku, ktorá bola v tom čase neobsadená. V rovine právnej aj personálnej však zakladali novú stranu.

„Takéto využitie značky je účelové, ale pochopiteľné. Súčasnej SNS pomohlo odlíšiť sa od konkurentov už pri voľbách v roku 1990 a zjavne jej to pomáha aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

SNS

Voľby 2023

Slovensko

Teraz najčítanejšie