Denník N

Newsfilter: Kto nevie, na čo nám je špeciálny súd, nech si pozrie posledné rozsudky

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Sudca Šamko sa pýta, načo nám sú „špeciály”. 2. Šimko rozhovormi po odvolaní potvrdzuje, že sa nemal stať ministrom. 3. Časť OĽaNO už bojuje ako Smer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Sudca Šamko sa pýta, na čo nám sú „špeciály”

Bratislavský sudca a od júla nový člen súdnej rady Peter Šamko (zvolili ho sudcovia) minulý týždeň vyhlásil, že Slovensko nepotrebuje Špecializovaný trestný súd ani Úrad špeciálnej prokuratúry a obe inštitúcie označil za nadbytočné. Šamko nahlas hovorí to, čo si nedovolia Smer ani Hlas (ani jedna strana to zatiaľ nemá v programe), ktorých nominanti sú podozriví zo závažných trestných činov.

Sudca, ktorý sa chcel osobne zaručiť za sudcu obvineného z korupcie  Richarda Molnára, tvrdí, že „existencia Špecializovaného trestného súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry nie je vôbec potrebná”.

Podľa neho, ak prokurátor unesie na hlavnom pojednávaní dôkazné bremeno, „môže bez problémov urobiť výrok o vine aj okresný alebo krajský súd”.

Podľa Šamka by tiež postačovalo, keby bol Úrad špeciálnej prokuratúry iba samostatným odborom na Generálnej prokuratúre SR alebo súčasťou jeho trestného odboru.

Šamko nevidí ani jeden argument za zachovanie oboch inštitúcií a podľa neho je škoda, že sudcovia a prokurátori týchto špeciálnych zložiek nemali teraz, keď sa reorganizovali všeobecné súdy v rámci súdnej mapy, príležitosť obhajovať svoju existenciu.

Odpoveď sudcov a prokurátorov

Mnohých prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a sudcov Špecializovaného trestného súdu možno svrbeli po prečítaní Šamkovho textu prsty a chceli by mu odpísať, ale nie je to nevyhnutné. Hovoria za nich rozsudky. Zhrňme si tie z posledných dní:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

OĽaNO

Špecializovaný trestný súd

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie