Denník N

Exminister Ivan Šimko: Premiér a prezidentka sa ukázali ako slabí hráči

Ivan Šimko. Foto N - Vladimír Šimíček
Ivan Šimko. Foto N – Vladimír Šimíček

Pán policajný prezident – a ja si ho za to vážim – je človek, ktorý má pevné nervy, a ten poker vie hrať, vraví o Štefanovi Hamranovi bývalý minister vnútra Ivan Šimko.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ivan Šimko (68) je päťnásobný minister, naposledy stál 65 dní na čele rezortu vnútra v kabinete Ľudovíta Ódora. Zakladal KDH, SDK aj SDKÚ, dnes je opäť členom KDH. V rozhovore hovorí:

  • o pozadí svojho odchodu z ministerstva vnútra,
  • kde pri svojom spore s vedením polície urobil chybu,
  • o čom sa chcel rozprávať s Marošom Žilinkom,
  • či bol postoj vedenia polície ultimátom,
  • aj či by mal Dzurinda radšej odstúpiť z volieb.

Je to približne desať dní, čo ste vo funkcii skončili. Ako ste ich strávili?

Predovšetkým tak, ako teraz. Chodil som po redakciách, kam ma zavolali na rozhovory. Už sa mi trošku zdá, že stále opakujem to isté, pretože nič iného sa neudialo. Ale okrem toho sa vraciam do života, aj toho politického. Bol som súčasťou vlády, ktorá bola apolitická, zaviazal som sa, že nebudem vstupovať do politiky… no vo vláde som skončil a môžem sa vrátiť. O dva mesiace sú voľby a nie je mi jedno, ako dopadnú.

Ministrom ste boli po piaty raz, a i keď ste nikdy neboli vo funkcii celé volebné obdobie, toto bol asi najkratší mandát. Na čele rezortu vnútra ste boli 65 dní. Čo ste si z týchto dvoch mesiacov odniesli?

Bola to zaujímavá skúsenosť, lebo už nejaký čas som bol mimo vrcholovej politiky. Z aktívnej politiky som odišiel v roku 2006, pomerne dlhé obdobie som ju sledoval zvonku. Ako volič, občan, ale aj ako člen politickej strany, Kresťanskodemokratického hnutia. Je to iné, keď na politiku človek pozerá zvonku, a keď ide o priamy zážitok. Politika sa trošku zmenila.

Trošku?

Trošku. Politika má mnoho podobných čŕt už tisíce rokov, najzásadnejšie veci sa až tak nemenia. Spôsob komunikácie, ale aj to, ako spolu komunikujú politici a politické strany, sa trochu zmenili.

V akom zmysle? Boli ste zvyknutý, že kedysi niektoré veci častejšie zostali medzi štyrmi očami – a teraz sa dostanú von?

To sa stávalo aj v období, keď som bol vo vrcholovej politike. Záležalo to na charaktere človeka, s ktorým som hovoril. Novou skúsenosťou – ktorá môže súvisieť s tým, že som bol členom veľmi špecifickej vlády – bolo pre mňa to, že som bol zo štyroch predchádzajúcich vlád zvyknutý, že sme vzájomne rešpektovali svoje kompetencie. Premiér organizoval činnosť vlády, ale rešpektoval, že ministri majú kompetencie. Zbláznil by sa, ak by to tak nebolo.

Keď vznikol problém v nejakom rezorte, nešiel ho riešiť predseda vlády. Nechal to na rezortného ministra. A ak by to ten minister nezvládal, premiér vo vláde s podporou parlamentu má vždy možnosť dať prezidentovi či prezidentke návrh na jeho odvolanie, a aj návrh na vymenovanie nového ministra. Tak sa to stalo aj mne, keď sme mali svojho času spor s premiérom Mikulášom Dzurindom.

Čisto technicky, k tomu došlo aj teraz vo vašom prípade, nie?

Nie. Tentoraz

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Šimko

Ľudovít Ódor

Policajný prezident

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna v polícii

Voľby 2023

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie