Denník N

Ruská armáda ešte nie je na pokraji síl

Vladimir Putin a jeho minister obrany Sergej Šojgu. Foto – TASR/AP
Vladimir Putin a jeho minister obrany Sergej Šojgu. Foto – TASR/AP

Atmosféra vo velení ruskej armády nebola nikdy taká napätá. Napriek tomu je predčasné domnievať sa, že ruská armáda je na pokraji kolapsu. Nech už má akékoľvek problémy, neznamená to, že stráca schopnosť bojovať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autori sú investigatívni novinári, autori kníh o histórii a činnosti FSB, zakladatelia a redaktori portálu Agentura.ru

Niekoľko týždňov pred Prigožinovou vzburou skupina vagnerovských žoldnierov zajala pri Bachmute podplukovníka armády, veliteľa 72. brigády. Vagnerovci podplukovníka zbili a prinútili ho, aby sa na kameru priznal, že opitý strieľal na ich vozidlo. Video sa okamžite rozšírilo na internetových kanáloch spojených s Prigožinom, ale ruské vojenské vedenie reagovalo úplným mlčaním.

O mesiac neskôr začal Prigožin svoj „pochod spravodlivosti“, zmocnil sa veliteľstva Južného vojenského okruhu v Rostove na Done a pohol sa na Moskvu, zatiaľ čo ruská armáda vzburu len nečinne sledovala. Dňa 13. júla sa na verejnosť dostala zvuková nahrávka práve odvolaného veliteľa 58. armády generála Ivana Popova, v ktorej Popov fakticky obvinil vrchné velenie, teda Gerasimova, zo zrady frontových vojakov.

Ešte nikdy nebola atmosféra vo velení ruskej armády taká napätá: generáli verejne diskutujú o taktických chybách vo vojne, zatiaľ čo vyšší dôstojníci, ktorých jednotky sú zabíjané pri raketových úderoch, sa čudujú, ako uniklo miesto ich pobytu, a hovoria o zrade. Na pozadí týchto nepokojov sa neustále šíria fámy, že značnú časť veliteľského zboru zatkli alebo suspendovali zo svojich funkcií.

Iné štandardy

Napriek tomu je predčasné domnievať sa, že ruská armáda je na pokraji kolapsu. Nech už má armáda akékoľvek problémy, neznamená to, že stráca schopnosť bojovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Komentáre

Teraz najčítanejšie