Denník N

S mnohými páchateľmi súcitím, jediné konflikty sme mali s dozorcami, vraví odborník na väzenstvo

Foto - Gabriel Kuchta/ Deník N
Foto – Gabriel Kuchta/ Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Väzenské prostredie má tendenciu kriminalizovať ľudí. Návrat na slobodu je potom ťažký, málokomu sa bez pomoci podarí dostať z toho začarovaného kruhu, hovorí Jiří Mertl, expert na otázky sociálnej spravodlivosti a vedec, ktorý sa venuje téme väzenstva.

S rozhovore vysvetľuje:

  • ako väzenie ľudí kriminalizuje;
  • v čom je väzenie špecifické pre ženy;
  • ako dozorcovia ventilujú svoje frustrácie.

Aké najväčšie mýty, stereotypy či predsudky panujú vo vzťahu k väzeniu a väzneným?

Napadnú mi dva.

Po prvé, že je to pohodlný život. Niekedy až luxusný. S televízorom v celách. V rámci práce som bol asi v dvadsiatich väzniciach a verte mi, že ani v jednej by som nechcel tráviť týždeň, nie ešte roky. Aj keby som mal v cele televíziu, čo nie je obvyklé. Televízor som videl v spoločenskej miestnosti, ale nie v cele. Je to depresívne prostredie. Luxus a pohodlie sú mýtus.

A druhý stereotyp či mýtus?

Pomerne rozšírený stereotyp je, že sa z väzenia často uteká. Ale útek z väzenia je extrém, plánovaný útek je úplná výnimka, za roky ide o zopár prípadov. Samozrejme, že sa niekedy stáva, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Svet

Teraz najčítanejšie