Denník N

Nežiadajte ukrajinských športovcov, aby si podali ruku s Rusmi

Smirnova po prehre demonštratívne čakala na podanie ruky. Foto - TASR/AP
Smirnova po prehre demonštratívne čakala na podanie ruky. Foto – TASR/AP

V šerme i v tenise je tak ako v živote zodpovednosť individuálna, nie kolektívna. O dôvod viac, prečo Oľha Charlan urobila správnu vec.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je komentátor Bloomberg Opinion

Oľha Charlanová, ukrajinská šermiarska hviezda, sa minulý týždeň postavila proti Ruske Anne Smirnovovej a tvrdo a spravodlivo ju porazila. Škandálom je však to, čo sa stalo potom.

Tak ako väčšina ukrajinských športovcov v týchto časoch aj Charlanová odmietla podať ruku svojej ruskej súperke, aby ukázala, že ruskú genocídnu agresívnu vojnu nemožno ignorovať ani v športe. Namiesto toho tasila šabľu a vyzvala Smirnovovú, aby na ňu poklepala svojou zbraňou, čo je gesto, ktoré počas covidovej pandémie nahradilo podanie ruky a malo by stačiť.

Smirnovová, ktorá podľa fotografií podporuje ruskú inváziu, sa rozhodla premeniť situáciu na divadlo. Na planši vydržala 45 minút a nakoniec si sadla na stoličku, ktorú jej priniesli. Medzinárodná šermiarska federácia bola ohromená – Charlanovú diskvalifikovala a do ďalšieho kola poslala Smirnovovú.

Vojna bez streľby

Toto rozhodnutie, či už je technicky opodstatnené, alebo nie, je poburujúce. „Ruskí vojaci zabíjajú našich ľudí, kradnú aj deti, unášajú ich, takže sa nemôžete správať normálne,“ povedala na podporu Charlanovej ďalšia Ukrajinka Elina Svitolinová. Jedna z najlepších svetových tenistiek a rodáčka z Odesy, ktorú Rusko v posledných týždňoch zúrivo bombardovalo, tiež odmieta podať ruku svojim ruským a bieloruským súperkám.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie