Denník N

Čo sa deje medzi pediatrami a hrozí, že sa deti nedostanú na pohotovosť? (otázky a odpovede)

Ilustračné foto - Flickr.com/NenadStojkovic
Ilustračné foto – Flickr.com/NenadStojkovic

Už týždne sa diskutuje o výpovediach pediatrov z pohotovostí. Štát im zatiaľ nesplnil žiadne z ich požiadaviek.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Situácia medzi pediatrami je vážna. Je ich málo a polovica z nich je v dôchodkovom veku. Štátu vyslali jasný signál, dali výpovede z pohotovostných služieb pre deti. Musia tam ďalej slúžiť, no zároveň hrozí, že pediatri začnú masovo odchádzať do penzie.

Pediatri žiadajú pre kritickú situáciu zmeny v ambulantných pohotovostiach. Pripravili sme základné otázky a odpovede, čo sa deje.

Čo je detská pohotovosť a čo urgent?

  • Ambulantná pohotovosť pomáha deťom, ktorých zdravotný stav sa náhle zhoršil, ale nemusí priamo ísť o ohrozenie života. Dnes sú otvorené cez pracovné dni od 16. do 22. hodiny a cez víkendy a sviatky od 7. do 22. hodiny.
  • Urgent je pri nemocniciach, poskytuje pomoc nepretržite, mali by tam pomáhať v prípadoch ohrozenia života alebo vážneho ohrozenia zdravia. (Detailnejšie vysvetlenie rozdielov nájdete ďalej.)

Prečo pediatri žiadajú zmeny?

Na Slovensku ich je málo, podľa údajov ministerstva zdravotníctva chýba v ambulanciách 229 pediatrov. Ani jeden okres na Slovensku ich nemá dostatok, podľa údajov z minulého roka ich je v 14 okresoch kritický nedostatok. Najhoršia situácia je v okresoch Krupina, Veľký Krtíš, Gelnica a Malacky.

Celkovo sa o zhruba milión detí stará 980 pediatrov. Ešte väčší problém predstavuje ich vekové

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Michal Palkovič

Zdravotníctvo

Slovensko

Teraz najčítanejšie