Denník N

Ruské zbrane zabíjajú civilistov aj vo vojne, ktorá Západ nezaujíma. Junta v Mjanmarsku nimi stupňuje svoju brutalitu

Portrét opozičnej líderky Su Ťij a jej otca, generála Sana. Foto - AP
Portrét opozičnej líderky Su Ťij a jej otca, generála Sana. Foto – AP

Ázijská vyše 50-miliónová krajina je kľúčová pre Čínu a čiastočne aj pre Rusko, ale nie pre Západ. No teraz sa tam dejú podobné krvavé útoky ako na Ukrajine.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dodnes presne nevieme, prečo sa terčom toho útoku stali stovky nevinných civilistov vrátane detí. No, keď sa pred pár mesiacmi v apríli nad hlavami účastníkov oslavy otvorenia novej administratívnej budovy v maličkej dedinke vznieslo jedno ruské lietadlo Jak-30 a vrtuľník sovietskej výroby Mi-35, pred ich bombami nemali kam utiecť.

„Nálož mala smrteľné následky – roztrhala telá mužov, žien a detí a ich pokožku spálila na prach,“ opísal útok osobitný spravodajca Rady pre ľudské práva OSN.

Odhadom si vyžiadal 50 až 100 obetí. Napriek tomu, že pri ňom úradovala ruská letecká technika, sa však neodohral na Ukrajine, ale tisícky kilometrov odtiaľ.

Konkrétne v mjanmarskej dedinke Pazigyi v Sakainskej oblasti nachádzajúcej sa na severozápade ázijskej krajiny. V časti sveta, ktorá je mimo pozornosti bežného Európana či Američana, ale mala by zaujímať aj nás.

Rusko sa zapája spolu s Čínou

Krvavý konflikt v Mjanmarsku môže byť pre bežného obyvateľa Západu takmer neviditeľný, v posledných mesiacoch je však čoraz intenzívnejší a začína pripomínať občiansku vojnu. S vojnou na Ukrajine ho spája nielen zapojenie Ruska, ale aj to, že všetko si odnášajú najmä civilisti. Kremeľ spolu s Čínou, ale aj so Srbskom podľa OSN vyzbrojuje mjanmarskú juntu, najmä letectvom.

Denník New York Times najnovšie zmapoval intenzitu posledných bojov medzi opozíciou a vládou. Jeho bilancia znie desivo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Prevrat v Mjanmarsku

Svet

Teraz najčítanejšie