Denník N

Na projekte Manhattan robili aj dvaja rodáci z Československa. Lilli Hornigová žiadala zhodenie atómovej bomby na neobývané územie

Vľavo Georg Placzek, vpravo Lili Hornigová. Foto – Niels Bohr Library & Archives, American Institute of Physics (AIP Emilio Segrè Visual Archives, Rudolf Peierls Collection) a Wikipédia/Public Domain/N
Vľavo Georg Placzek, vpravo Lili Hornigová. Foto – Niels Bohr Library & Archives, American Institute of Physics (AIP Emilio Segrè Visual Archives, Rudolf Peierls Collection) a Wikipédia/Public Domain/N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dlho sa myslelo, že jediným československým rodákom, ktorý sa podieľal na projekte Manhattan a bol aj očitým svedkom prvého výbuchu jadrovej bomby (Trinity) v roku 1945, bol Georg Placzek.

Len pred niekoľkými rokmi k nemu pribudla chemička Lilli Hornigová, narodená v roku 1921 v Ústí nad Labem.

To, že vedkyňa má československé korene, zistil americký fotograf Paule Saviano, keď pripravoval umelecký projekt o následkoch bombardovania From Above (Zhora).

Chemička sa do vývoja atómovej bomby zapojila priamo v Los Alamos.

Životné osudy a vedecký prínos oboch osobností prinášame v súvislosti s novým filmom Christophera Nolana Oppenheimer o živote fyzika Roberta Oppenheimera – vedeckého riaditeľa projektu Manhattan na vývoj atómovej bomby.

O komunizme a Oppenheimerovi

Prvý raz sa Georg Placzek stretol s Robertom Oppenheimerom v roku 1938 na jeho ranči neďaleko Los Alamos v Novom Mexiku.

Spoločné diskusie ovplyvnili Oppenheimerove politické postoje – vedec dlho koketoval s ľavicou, čítal Marxa a bol v kontakte s ľuďmi z komunistickej strany v Spojených štátoch, no Placzekova osobná skúsenosť so stalinským terorom spôsobila, že Oppenheimer do značnej miery vytriezvel z ilúzií o komunizme.

Vďaka Placzekovi mal Oppenheimer nadobudnúť aj presvedčenie, že nielen Hitler, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

História

Prírodné vedy

Technológie

Veda

Teraz najčítanejšie